Na Pekelňáku u Třebíče vyrůstá nová rozhledna, vychází z motivů baziliky a židovské čtvrti

Na Pekelném kopci u Třebíče dnes začíná dlouho očekávaná stavba rozhledny. Po zpevnění přístupové cesty minulý týden se teď dělníci pustili do vyměřování. Pekelňák je symbolem pěší turistiky. Různé spolky na jeho vrchol podnikají pravidelné výšlapy. Rozhledna umožní výhled nejen na město Třebíč, ale také do širokého okolí. Hotová bude letos v říjnu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K závěru se chýlí výstavba cyklostezky, která má propojit městské čtvrti Dvory a Tuhnice

K závěru se chýlí výstavba cyklostezky, která má propojit městské čtvrti Dvory a Tuhnice | Foto: Zdeněk Trnka

Rozhledna z modřínového dřeva bude vysoká 26,5 metru, uvnitř bude točité ocelové schodiště a nahoře vyhlídková terasa. Povede k ní nová zpevněná pekelná stezka s několika přístřešky a lavičkami.

U rozhledny bude turisty očekávat větší dřevěný přístřešek a několik laviček.

Objekt v sobě spojí několik symbolik najednou. Hroty vystupující po bocích připomínají rohy. Pekelný kopec je totiž spojen s třebíčskou bazilikou pověstí, která se váže ke zkrocení ďábla svatým Prokopem.

„Podle pověsti svatý Prokop přemohl ďábla a odhodil ho z míst, kde dnes stojí v Třebíči bazilika, ďábel pak dopadl právě na náš Pekelný kopec,“ vysvětluje nezávislá místostarostka Třebíče Marie Černá.

Kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa bude mít rozhledna v sobě zakomponován i prvek z židovské kultury. Hroty při pohledu z vrchu totiž vytváří židovskou hvězdu. Půdorys rozhledny je šesticípá Davidova hvězda, která symbolizuje rovnováhu.

Součástí projektu podpořeného Evropskou unií je kromě stavby nové rozhledny také zřízení touristpointu, tedy zázemí pro turisty.

Vizualizace rozhledny na Pekelňáku | Foto: Město Třebíč

Michal Malý, Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme