Španělé mají nového krále. Panovníkem se po půlnoci stal Felipe VI.

Novým králem Španělska se po půlnoci stal Felipe VI. Vládcem země je poté, co byl oficiálně publikován zákon o abdikaci jeho otce Juana Carlose. Slavnostní přísahu složí Felipe VI. dnes dopoledne v parlamentu před zákonodárci obou komor a představiteli dalších státních institucí. Nového panovníka čeká těžká úloha, získat u Španělů znovu důvěru v královskou rodinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský princ Felipea jeho manželka Letizia | Zdroj: Reuters

Je rok 1986 a ve španělském parlamentu se odehrává událost, kterou sleduje téměř celá země. 18 letý syn krále Juana Carlose přísahá věrnost monarchii a ústavě a stává se tak přímým dědicem královského trůnu.

Asi málokdo si tehdy dokázal představit, že žezlo převezme ještě za života svého otce. Nejmladší potomek Juana Carlose a jeho ženy Sofie v sobě ale monarchu nikdy nezapřel.

Felipe Juan Pablo y Alfonso Todos los Santos absolvoval vojenskou školu jako pilot vrtulníku a podplukovník generálního štábu námořnictva, vzdušných sil a pozemní pěchoty. Na univerzitě v Madridu získal právnický titul a ve Washingtonu studoval mezinárodní vztahy.

Zájem o politiku

Nový panovník Felipe VI. dopoledne složí slavnostní přísahu ve španělském parlamentu. Nebudou u toho chybět symboly královské moci jako žezlo a koruna. Mezi symboly však bude chybět kříž. Komentátoři to považují za důkaz modernizace monarchie a vyjádření respektu k pluralitě vyznání. Jako vrchní velitel vojska bude přísahat v uniformě.

O politiku se prý zajímal vždycky. Když jeho otec v roce 1981 vystoupil v televizi a přednesl národu historickou řeč, ve které kritizoval vojenský puč, bylo princovi třináct let, po boku krále prý ale zůstal do brzkých ranních hodin.

„Jako malý kluk jsem cítil zvláštní hrdost na otce. A jako Španěl jsem obdivoval všechnu práci, kterou pro naši zemi udělal,“ vzpomínal později.

Stejně jako jeho otec miluje prince Felipe sport. V 90. letech soutěžil v jachtingu na letní olympiádě v Barceloně. A byl také vlajkonošem španělské výpravy.

Nástupce trůnu, korunní princ Felipe | Foto: Reuters

Felipe VI. se stal novým španělským králem. Chci naslouchat lidem, řekl

Číst článek

Zastaví pád popularity královské rodiny?

Nakonec skončil šestý a získal alespoň olympijský diplom. Nejen tím si princ udržoval přízeň většiny Španělů a dá se říct, že v tomto ohledu vody rozvířil jen jednou, když se zasnoubil s Letizií Ortiz Rocasolano, novinářku a moderátorku tehdejší španělské CNN.

Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos Bourbonský a řecký se narodil 30. ledna 1968 v Madridu jako třetí dítě a první syn Juana Carlose a dcery řeckého krále Sofie. V roce 1977 se stal princem z Asturie, Girony a Viany. Náleží mu též tituly vévoda z Montblanku, hrabě z Cervery a pán z Balagueru. Kvůli korupční kauze jeho švagra požádali loni v dubnu radní Montblanku prince, aby titul vévoda z Montblanku nepoužíval.

Pobouřil tím hlavně konzervativce. Letizia byla rozvedená, a proto ji kritici považovali za nevhodnou manželku budoucího krále.

Svoji roli ale přijala zodpovědně, vzdala se své kariéry a s Felipem vychovává dvě dcery.

Obavy některých Španělů se nepotvrdili a Letiziu jako člena královské rodiny nakonec přijali, stejně jako přijímají Felipeho jako budoucího krále.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové španělské královně Letizii mluvila Ľubica Zlochová

Dvě třetiny obyvatel ho vnímají pozitivně, přestože španělské královská rodina je v poslední době spíše terčem kritiky. A změnit to bude pro budoucího krále asi nejnáročnější úkol.

Milan Kopp, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme