Povodně ve Varně turistickou sezónu neohrozí, hotely i letiště fungují

Východ Bulharska bojuje s velkou vodou. Nejvíce postižené je letovisko u Černého moře Varna. Tam v předešlých hodinách zemřelo nejméně 11 lidí, jsou mezi nimi i dvě děti. Další tři lidé se pohřešují. Za povodně můžou nečekané přívalové deště. Za posledních 24 hodin tam napršelo tolik vody, co spadne jindy za měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Východ Bulharska bojuje s velkou vodou. Nejvíce postižené je letovisko u Černého moře Varna | Zdroj: ČTK

Stovky lidí jsou ve Varně bez elektřiny a úřady se obávají, že problém bude i s pitnou vodou. Nefunguje veřejná doprava, ani mobilní telefony.

Varna už doporučila obyvatelům v níže položených částech města, aby preventivně opustili své domovy.

Oblast je oblíbenou turistickou destinací, dovolené Čechů ale povodně podle zástupce velvyslance Tomáše Chrobáka neohrozí.

"Momentálně v této oblasti ještě zdaleka není hlavní turistická sezóna, která je tam až od července. V severním Bulharsku je tradičně červen chladnější měsíc, takže není ideální pro letní turistiku."

Východ Bulharska zasáhly povodně, úřady registrují nejméně 11 mrtvých

Číst článek

Nejznámější místa, která nejčastěji Češi vyhledávají, jako je Primorsko, Sozopol nebo Slunečné pobřeží fungují bez problémů. Tamní turisté se o povodních dozvídají pouze z médií.

Voda může na některých místech zkomplikovat dopravu, všechny hotely i letiště ale fungují.

Východ Bulharska bojuje s velkou vodou. Nejvíce postižené je letovisko u Černého moře Varna | Foto: ČTK

Přívalové deště, které město včera zasáhly, vyvolaly záplavovou vlnu, voda pak zalila předměstí Asparuchovo. Kalný proud tam unášel auta, stovky lidí jsou bez elektřiny a bez jídla. Voda prý přišla tak rychle, že lidé se na to nestačili připravit.

Velká voda také postihla několik menších obcí nedaleko od metropole Sofie. Situace není ale tak kritická jako na východě země.

Předpovědi varují, že dnes mají bouřky a silné deště na severu a východě země udeřit znovu. Pak by se ale měla situace uklidnit.

Východ Bulharska bojuje s velkou vodou. Nejvíce postižené je letovisko u Černého moře Varna | Foto: ČTK

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme