Ve školách na Vysočině ubývá studentů. Některé proto propouštějí a slučují se

Místo dovolené na úřad práce. Taková je realita pro desítky učitelů a nepedagogických pracovníků na Vysočině. Vzhledem k nedostatku studentů letos řada z nich přichází o místo. Na Vysočině se navíc situace ještě zhoršila kvůli slučování středních škol. Novou práci si tak musejí hledat také ekonomové nebo administrativní pracovníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdná školní třída | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Začnu docházet na úřad práce a hledat zaměstnání.“ Josef Vrzák učil informatiku patnáct let a po odmlce se k pedagogické činnosti vrátil loni v říjnu.

Že by si našel znovu učitelské místo, nepředpokládá. „Sháněl jsem samozřejmě něco, ale zatím se to nepovedlo, takže budu pokračovat dál,“ říká.

Po sloučení čtyř zařízení v Jihlavě – Obchodní akademie, Střední zdravotní školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy – ubyde celkem deset učitelů a čtyři nepedagogičtí pracovníci. Podle jejich ředitele Františka Číhala je změna nevyhnutelná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propouštění ve školách na Vysočině informovala reportérka Andrea Bartůňková

„Propouští se, protože se nabralo málo studentů. Naopak se hledala cesta, jak některé pracovníky využít, v případě, že by chyběla nějaká kvalifikace, aby učili na více součástech dohromady. Co se týče nepedagogických pracovníků, propouští se ekonomové, hospodářky,“ popisuje.

Paní Simona dělá ekonomku 20 let. Teď v poslední době i na škole, které se dotkne slučování a zároveň jí ubývá žáků. Propouštění se tedy týká i jí.

„Musím tady dokončit v rámci slučování účetní závěrku a řekla bych, že je tady úplně nejvíc práce – a nové práce. Zanikne IČO školy,“ vysvětluje a dodává:

„Mám tady tolik věcí, které se musí časově odevzdat, aby se předala škola nové nástupnické organizaci, že ani nepřemýšlím, co budu dělat dál. Nějaké nabídky mám, ale je to v dnešní době dost složité. Je to škoda, že tato škola končí.“

S tím, že dostane výpověď, prý nyní nepočítala. „Já jsem sem nastupovala na dobu určitou jako záskok za mateřskou dovolenou. Takže jsem s tím počítala, ale až tak za dva roky. Mě spíš překvapilo, že se to sloučilo tak rychle. Budu končit asi ke konci srpna.“

V kraji Vysočina letos odejde ze středních škol celkem 34 učitelů a 15 nepedagogických pracovníků.

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme