Polská opozice navrhla hlasování o vyslovení nedůvěry Tuskově vládě

Skandál kolem odposlechů polských politiků se ani po včerejším hlasování dolní komory parlamentu o důvěře vládě neuklidnil. Opozice dnes navrhla vyslovit kabinetu premiéra Donalda Tuska nedůvěru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk | Zdroj: Reuters

Hlavní opoziční strana Právo a spravedlnost a Svaz demokratické levice doufají v disciplínu svých členů i v to, že při hlasování bude chybět někdo z koaličních poslanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji na polské politické scéně mluvil Pavel Novák

Chtějí celou aféru vyšetřit a zaměřit se na obsah nahrávek, které rozpoutaly celou aféru. Právo a spravedlnost požaduje postavení guvernéra centrální banky Marka Belku před Ústavní soud

V první nahrávce Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu výměnou za odvolání tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského.

Zatím není úplně jasné, kdo odposlechy pořizoval. Dosud byli zadrženi 4 podezřelí, ale byli propuštěni na kauci.

Při včerejším hlasování o důvěře získala Tuskova vláda ve 460členném Sejmu 237 poslanců. Premiérova Občanská platforma a její koaliční partner, Polská lidová strana, mají v dolní komoře parlamentu celkem 235 křesel.

Jsou mezi nimi velkopodnikatel v uhelném průmyslu a dále manažer restaurace, ve které k odposlechům docházelo, a také tamní číšník.

Záznamy měli dávat člověku, který si nechal říkat Vlastenec. Ten je pak prodal, nebo daroval týdeníku Wprost.

Nahrávky způsobily, že jeden z aktérů, ministr zahraničí Sikorski se už zřejmě nebude ucházet o post unijního šéfa diplomacie po Catherine Ashtonové.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme