Někteří zdravotníci v Jihomoravském kraji projdou kurzem, jak zvládat agresivní pacienty

Vybrané sestřičky a sanitáři nemocnic z Jihomoravského kraje projdou speciálním kurzem. Nebude se soustředit na to, jak vybrat žílu pro odebrání krve, ani na měření tlaku. Odborníci je budou školit v tom, jak reagovat na pacienty ve vyhrocených situacích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví, nemocnice | Foto: Fotobanka RGBStock

Ne vždy se zdravotníci setkávají jen se spolupracujícími pacienty, někdy jsou hospitalizovaní lidé například depresivní nebo agresivní. Jak si s nimi poradit, učí brněnské simulační centrum.

Účastníci kurzu si jeden po druhém vyzkouší vždy jinou scénku s pacientem nebo jeho příbuzným, kterého představuje profesionální herec. Herci se řídí předem vypracovaným scénářem a pokyny psychologů. Vše nahrává kamera. Po skončení scény pak nastává důležitá zpětná vazba.

„Po simulaci následuje rozbor, který trvá až tři čtvrtě hodiny, a psycholog rozebírá s daným účastníkem a dalšími lidmi ve skupině, jak simulace probíhala. Simulaci si mohou pustit znovu ze záznamu, zastavit si určité pasáže. Rozebírají především pocity, jak se student při simulaci cítil, co to s ním dělalo a jak by to třeba řešit příště po té, co dostal nějakou teoretickou základnu,“ upřesňuje manažerka projektu Jitka Blažková.

Ojedinělý projekt

V České republice jde o ojedinělý projekt. Lékaři si na něm chválí především praktický ráz výuky, stejně jako zástupce přednosty Anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny Václav Zvoníček.

„Až si každý student nebo doktor vyzkouší pod zpětnou vazbou, pod dohledem psychologů, jak vlastně umí komunikovat, jak zvládat základní situace, jestli je schopen zvládat agresivního pacienta nebo naopak depresivního pacienta, tak se vlastně dozví, jestli to umí, a v čem se může zlepšit,“ říká Zvoníček.

Takto proškolení zaměstnanci budou v Brně například v Nemocnici Milosrdných bratří, Úrazové nemocnici v Brně a Vojenské nemocnice Brno. Z mimobrněnských pak v kyjovské nemocnici.

Výuka pomocí scének s pacienty ale není v Brně novinkou. Simulační centrum otevřelo už vloni. Dosud ale kurzy procházeli studenti a zdravotničtí asistenti ze středních zdravotnických škol. Bylo jich celkem 400. V červnu se výuka otevřela další devadesátce účastníků, a to tentokrát už osobám přímo z nemocniční praxe.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme