V olomouckých parcích soupeří o prostor cyklisté, bruslaři i maminky s kočárky

Kličkující in-line bruslaři mezi dětmi a do toho cyklisté jedoucí mimo cyklostezku. Poklidná procházka Rudolfovou alejí ve Smetanových sadech v Olomouci je podle některých maminek občas pořádný adrenalin. Místo odpočinku prý musí zachraňovat své děti, aby je nesrazil rozjetý bruslař nebo cyklista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plochu u letiště Tempelhof v Berlíně využívají inline bruslaři i další lidé k aktivní i pasivní rekreaci, město by rádo část zastavělo | Foto: Klára Stejskalová

Maminka Jana Cíglerová pozorně sleduje, kdo se kolem ní v Rudolfově aleji prohání.

„Hlavně dávám pozor na bruslaře. A jediná výtka, co se týká cyklistů, protože ti mají svoji stezku, tak je, že vlastně ta hlavní trasa, která protíná alej, je strašně úzká. Takže když jde člověk s kočárkem a vyhýbá se druhému kočárku, tak už musí do cyklistického pruhu,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o situaci v olomouckých parcích zjišťoval Ivo Opletal

Přitom zákon hovoří jasně. Olomoucké parky Smetanovy, Bezručovy a Čechovy sady jsou hlavně pro chodce. Podle mluvčí městské policie Magdy Václavíkové v žádném případě neplatí právo silnějšího.

„Parky jsou určené především chodcům, cyklisté zde mohou využívat pouze značených cyklostezek. Z pohledu zákona, inlinista je v podstatě chodec, má tu výhodu, že může využívat i cyklostezku, záleží na něm, co využije,“ vysvětluje.

Podle mluvčí strážníků Magdy Václavíkové bruslaři a cyklisté dost často zapomínají na zákon, který jim ukládá, aby se chovali ohleduplně, a prohánějí se mezi maminkami s kočárky. Za to jim hrozí pokuta - na místě 2 tisíce a ve správním řízení 2 tisíce pět set korun.

Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme