Tchajwan po 65 letech navštívil čínský vládní politik. Lidé protestovali

Čínský ministr pro záležitosti Tchajwanu dnes poprvé navštívil tento ostrov. Během své čtyřdenní cesty chce přesvědčit Tchajwance o ekonomických výhodách vzájemné spolupráce. Úřady očekávají, že proti jeho příjezdu budou Tchajwanci ve velkém protestovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský ministr pro záležitosti Tchajwanu Čang Č'-ťün | Zdroj: ČTK

Jeden z vysoce postavených čínských diplomatů Čang Č'-ťün chce během své čtyřdenní cesty navštívit jih a centrální část Tchajwanu.

Více než s diplomaty a úředníky má mluvit s běžnými lidmi a přesvědčovat je o výhodách spolupráce s Čínou. Očekává se ale, že proti jeho návštěvě budou protestovat tisíce lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínské diplomatické návštěvě na Tchajwanu informovala zpravodajka Českého rozhlasu v Číně Kateřina Procházková

Čang navíc přijíždí na Tchaj-wan ve velmi citlivé době. Proti podepsání dohody o ekonomické spolupráci s Čínou se letos na jaře postavily desetitisíce studentů. Během demonstrací obsadili i budovy vlády.

Vztahy mezi Tchajwanem a Čínou se pomalu vylepšují už od roku 2008, kdy do čela ostrovního státu nastoupila politická strana Kuomingtang a tchajwanským prezidentem se stal její předseda Ma Jing-ťou.

Od té doby se zlepšila výrazně ekonomická spolupráce a podporu našel i turismus. Na Tchajwan začaly létat přímé linky z Číny, tedy Hongkongu, kdysi zakázané. Funguje i přímá pošta a podobně.

Protesti proti návštěvě čínského ministra Čang Č'-ťüna na Tchajwanu | Foto: ČTK/AP

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme