Majitelé koní nemají v Krkonoších kde jezdit. Brání jim v tom zemědělské pozemky a obory

Kam vyrazit v Krkonoších na koni, je pro řadu jejich majitelů problém. Ti jsou totiž často obklopeni soukromými pozemky, přes které není možné přejet. Jejich majitelé by mohli přijít i o zemědělské dotace. Jinde jim v tom brání obory pro daňky. A tak řeší otázku, kudy kam.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní statek obhospodařovávají studenti Zemědělské fakulty právě Jihočeské univerzity

Školní statek obhospodařovávají studenti Zemědělské fakulty právě Jihočeské univerzity | Foto: Jana Zedníková

„Dá se jezdit, ale kde mají soukromníci louky, je problém. Dá se s nimi i domluvit, ale je tu jeden pán, co je neoblomný. Hlavně tu všude udělali obory na daňky, tak i to je problém,“ říká Lucie Kopecká z Horního Lánova.

I na to by měli lidé myslet ve chvíli, kdy si koně domů pořizují. Majitelé pozemků, kteří na ně nechtějí koně pouštět, totiž mohou mít závažný důvod, tak jako například farmář Ladislav Klíma:

„Hodně farmářů v Krkonoších je v nějakém ekochovu, kde je pohyb zvířat nepřípustný. Kdyby to viděla nějaká kontrola, mohlo by se přijít o dotace a mít jiné problémy s tím související.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O koních v Krkonoších natáčela redaktorka Hana Novotná

Organizované skupiny a velké jízdárny pak musí mít navíc kromě povolení od majitelů pozemků také schválení od Krkonošského národního parku, říká za správu Petra Šťastná a dodává, jak by se měli lidé na koních v terénu chovat:

„Když člověk jede přes louku, tak je důležité, aby jel například po kraji. Když ta louka není posekaná, tak se jí úplně vyhnul. Neměli by také vyjíždět na trasy, když je po dlouhodobých deštích. A měli by také po sobě uklízet.“

Jinak platí v Krkonoších pro pohyb koní stejná pravidla jako pro pěší turisty. Tedy chodit po vyznačených cestách a v první zóně v žádném případě nevstupovat mimo cesty.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme