Novou lanovku na Klínovci otestovalo 450 pivních sudů. Sloužit začne v zimě

Nejvýše položené místo v Krušných horách dnes bylo svědkem zajímavé podívané. Přímo na Klínovci totiž odborníci testovali novou lanovku a živou váhu na jednotlivých sedačkách nahradily pivní sudy. Nová sedačková lanovka patří v České republice mezi nejvýkonnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová lanovka na Klínovec prošla zátěžovými testy | Foto: Zdeněk Trnka

„Zátěžové zkoušky probíhají na nové lanovce, která má unikátní parametry. Je nejdelší v Krušných horách, protože měří asi 2200 metrů, což je na české poměry opravdu hodně. Díky tomu dochází k největším zátěžovým zkouškám na území ČR,“ vysvětluje šéf areálu na Klínovci Petr Zeman.

Nová lanovka vede nad sjezdovkou o rozloze 15 hektarů. „Pro lyžaře se vytvoří úplně nová dimenze lyžování v Krušných horách. Převýšení je kolem 500 metrů a šířka sjezdové trati se bude pohybovat kolem 50 metrů. Místy ale bude široká téměř 100 metrů,“ plánuje ředitel střediska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zátěžové testy nové lanovky na Klínovec navštívil reportér ČRo Zdeněk Trnka

Nová lanová dráha nahradí vysloužilou jednosedačkovou lanovku ze 60. let minulého století. „Spustí se hned s prvním sněhem. Bude vozit lyžaře i turisty, kteří přijdou bez lyží,“ říká Luděk Kohout, který je na Klínovci zodpovědný za provoz všech nových lanovek.

Zařízení se dnes testovalo ve všech režimech i různých způsobech zastavení. „Lanovka má několik režimů zastavení, od běžného po nouzové. Bezpečnostní brzda se nachází přímo na lanovém kotouči, ta zajišťuje bezpodmínečné zastavení při jakékoli poruše,“ říká technik.

Při zátěžové zkoušce použili provozovatelé zařízení 450 pivních sudů. Na Klínovci se jednalo už o třetí podobný test. V uplynulých letech zde totiž spustili dvě moderní sedačkové lanovky a jejich testování se odehrávalo stejným způsobem.

„Sudů s pivem jsme sem už nanosili dost. Testovali jsme i dvě předchozí dvě nové lanovky. Během tří let jsou to tři zátěžové zkoušky,“ vzpomíná Luděk Kohout.

Nová sedačková lanová dráha mezi krušnohorským Jáchymovem a Klínovcem odveze 2000 turistů za hodinu. Součástí moderního zařízení bude také rozšířené parkoviště u dolní stanice v blízkosti Jáchymova. Lyžařům začne lanovka sloužit v první polovině prosince.

Zdeněk Trnka, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme