Slavjansk je několik týdnů bez elektřiny a vody. Teď hrozí, že zůstane i bez chleba

Už třetím dnem útočí ukrajinské letectvo i pozemní vojska na pozice proruských povstalců na východě země. Ti stále ovládají město Slavjansk, které se stalo symbolem válečného utrpení v tomto bratrovražedném konfliktu. Obyvatelé Slavjansku ale neztrácejí optimismus ani přesvědčení, že tento horor brzy skončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé ve Slavjansku jsou už měsíc bez vody | Zdroj: Reuters

Do bezplatné jídelny ve Slavjansku chodí hlavně starší lidé. Od kuchařek se dozvídají, že hlavní jídlo dnes nebude, jenom polévka.

„Už měsíc jsme bez vody a dva týdny bez elektřiny,“ říká paní Olga z nedalekého kiosku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě ve Slavjansku natáčel zvláštní zpravodaj Martin Dorazín

Těžké podmínky ale vyvolávají nečekané efekty: „Není to až tak strašné, už jsme si na to zvykli. Dokonce jsem začala komunikovat se svým mužem. Už spolu mluvíme," prozradila Olga.

„Úžasné, asi to tady opravdu má i své přednosti,“ podotýká paní Táňa. Humor v této situaci pomáhá lidem zachovat si zdravý rozum, protože realita je drastická.

Ve Slavjansku z původních 120 tisíc obyvatel zůstala zhruba čtvrtina. V nemocnici, která je také bez proudu, ošetřují v polních podmínkách jen ty nejakutnější případy.

A situace se každým dnem zhoršuje – včera zastavila provoz i místní pekárna.

Krizi na Ukrajině bude řešit tříčlenná skupina, dohodlo se Německo, Rusko, Ukrajina a Francie

Číst článek

Nejhalasněji volá po pomoci obyvatelům válkou postiženého východu Ukrajiny Rusko, které je považuje téměř za své občany. Lidé z ukrajinského vnitrozemí se snaží pomoci méně hlasitě, zato konkrétně.

Sedlák Vladimír z vesnice Borodajevka v Dněpropetrovské oblasti oznámil, že hledá ženu – uprchlici z východu, které by mohl být dobrým a pracovitým mužem. Má jen jednu podmínku – nesmí být lenošná a musí umět vařit.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme