S přestavbou chátrající vodárenské věže na rozhlednu pomůžou Kolínu miliony z EU

Kolín chce udělat z bývalé vodárenské věže turistickou atrakci. Město se sice do oprav pustilo už před dvěma lety, zatím ale stavba na zásadní rekonstrukci stále čeká. S její přeměnou na rozhlednu pomůže evropská dotace přesahující devět milionů korun. Dalších 1,5 milionu dá radnice ze svého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá vodárenská věž v Kolíně | Foto: Šárka Krombholzová

Pokud půjde vše dobře, přestavba by se měla stihnout do konce příštího roku.

Věž byla postavená v roce 1930. Před dvěma lety se odborníci zaměřili na její statiku, stav vodárenské věže se totiž rychle zhoršoval. Radnice ale zaplatila pouze ty nejnutnější práce, protože na celkovou rekonstrukci neměla peníze.

Teď se dominanta Kolína konečně dočká proměny. „V interiérech by měly být různé výstavky k moderní architektuře místního regionu. Měly by tam být i nějaké videoprojekce a podobné moderní záležitosti. Takže i vnitřní tubus by při cestě nahoru mohl přinést docela zajímavé informace,“ přiblížil starosta Vít Rakušan ze Změny pro Kolín.

Výhled si ale budou moci užít i návštěvníci, kteří se nahoru z jakýchkoliv důvodů nedostanou. V přízemí mají být obrazovky, které pohled do krajiny zprostředkují pomocí kamer na střeše.

Vlídnější by už brzy mělo být i okolí budoucí rozhledny. Plány počítají s novými lavičkami, stojany na kola i značením pro cyklisty. Někdejší vodárenská věž, která je už teď technickou kulturní památkou, by se díky tomu mohla stát vyhledávaným turistickým cílem.

Schody k bývalé vodárenské věži v Kolíně | Foto: Šárka Krombholzová

Michal Trnka, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme