Telefonování z budek ve věznicích je pro trestance drahé. Vedení proto chce ukončit smlouvu s O2

Vězni jsou v současné době nejčastějšími uživateli telefonních budek, které v Česku provozuje společnost 02 Czech Republic (dříve Telefónica). Telefonují z nich pravidelně, přestože je volání na mobil stojí 15 korun za minutu. Jinou legální možnost, jak zavolat svým blízkým, totiž nemají. Nové vedení věznic chce ale tento stav změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonní automat (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

Smlouva z roku 2001 s vězeňskou službou je pro společnost 02 Czech Republic dobrým byznysem. Operátor má díky ní v českých žalářích exkluzivní postavení. Dává mu tak jistotu, že zhruba 20 tisíc klientů bude v jeho síti volat i za podmínek, které pro ně nejsou zrovna výhodné.

„Celá léta využíváme systém, který neodpovídá požadavkům moderní doby. Vězněné osoby vlastně nemají možnost výběru. Je tady jeden monopolní dodavatel této služby, která je jednak pro vězně drahá, jednak je náročná na personál vězeňské služby,“ připouští Robert Káčer z generálního ředitelství vězeňské služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení věznic chce ukončit smlouvu s firmou O2 Czech republic na provozování telefonních budek pro odsouzené. Podrobnosti zjišťovali Antonín Viktora a Evelyna Kulíšková

K budce musí vězně někdo doprovodit a zkontrolovat, jestli nevolá na nepovolené číslo. Káčer upozorňuje, že na trhu jsou už roky modernější a levnější technologie vyvinuté přímo pro věznice, které dokážou odsouzené kontrolovat samy.

„Chtěli bychom ukončit ten stávající smluvní vztah a vypsat výběrové řízení, jehož součástí bude i to, aby telefonní systém byl výhodnější pro vězně samotné,“ říká.

Modernější a levnější systém z Izraele se už před třemi lety testoval ve třech věznicích. Odsouzení tam přestali okamžitě klasické budky využívat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O telefonních budkách ve věznicích mluvil v Ranním interview Robert Káčer z Vězeňské služby ČR

Společnost O2 si na nečekaného konkurenta stěžovala a vedení věznic pilotní projekt ukončilo. Podle mluvčího O2 Czech republik Hanyho Farghaliho dodává firma věznicím jen to, co si jejich vedení samo objednalo.

„V současné době dodáváme do věznic systém telefonních budek, který odpovídá požadavkům zadavatele. Samozřejmě jsme připraveni v chystaném výběrovém řízení nabídnout takové technologie, které si vězeňská služba poptá,“ dodává.

Smlouva s O2 vyprší příští rok. Soutěž na nového dodavatele chce vězeňská služba vyhlásit už na podzim.

Evelyna Kulíšková, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme