Jedním ze symbolů utrpení první světové války je Piava, padly tady tisíce Čechů

Na frontách první světové války se čeští vojáci mnohokrát sešli proti sobě. Na jedné straně muži v rakousko-uherských uniformách a na druhé legionáři. Bylo tomu tak i v bitvách na slavné Piavě, kde za císaře pána bojovalo několik desítek tisíc Čechů. Odehrávaly se nejen podél řeky, ale i na úbočích hory Monte Grappa. Stopy po Velké válce jsou tam dodnes patrné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tyrolské Dolomity - ráj horoloezců | Foto: Fotobanka stock.xchng, Hubert Spieß

Piava v létě proudí mezi kameny obnaženého dna. Na jejích březích vysedávají rybáři a lidé se opalují. Vojáci tady ale bojovali za krajně nepříznivých podmínek, v bahně zákopů a ve sněhových přeháňkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti z okolí Piavy a Monte Grappy zjišťoval Jaroslav Skalický

Stejně tak na úbočí hory Monte Grappa v alpském předhůří, která se do výšky 1775 metrů zvedá nad Piavou. Na jejím vrcholu stojí monumentální památník s ostatky 10 tisíc neznámých obětí bojů a dalšími dvěma tisícovkami identikovaných padlých.

Na bronzových destičkách nalezneme i česká jména: Štefan Kubelík, František Řezníček, Jan Sahajdák, Josef Svoboda.

„Byla to poziční válka, vojáci se moc nepohybovali, většinu času trávili v zákopech. A umírali v nich. A stejné to bylo v horách,“ vypráví historik Giuseppe Ferrandi.

Poblíž najdeme i starou lanovka, která měla pro vojáky obrovský význam. A to nejen materiální, protože přivážela munici a potraviny, ale také morální, protože vojáci věděli, že bez ohledu na počasí a to, že budou pod palbou, je lanovka spolehlivá a zásoby s poštou jim doveze.

Před 100 lety

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme