Premiér Sobotka chce obnovit zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách

Předseda vlády Bohuslav Sobotka chce vrátit zákonné zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách akciových společností. Chce to prosadit v koalici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Bohuslav Sobotka

Předseda vlády Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

Zaměstnanci podle Sobotky potřebují informace o tom, jak firma hospodaří. Její vedení zase potřebuje zpětnou vazbu, uvedl s tím, že z řad zaměstnanců by měla být naplněna třetina dozorčích rad.

"My to téma chceme jako politická strana otevřít v rámci koaliční diskuse," uvedl premiér a předseda ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnovení zákonného zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách mluvil předseda ČMKOS Josef Středula

„Z našeho pohledu nemáme žádný extenzivní přístup,“ řekl Českému rozhlasu Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

„Myslíme si, že bychom se měli vrátit k původnímu režimu. To znamená, že tam, kde akciové společnosti působí, by mělo být zastoupeno 30 procent zástupců zaměstnanců v dozorčí radě společnosti“

Dozorčí rady mají převážně kontrolní funkce vůči řídícím orgánům akciových společností. Členy dozorčích rad většinou volí valné hromady společností.

Lepší informovanost pracovníků akciových společností

„Teď je situace taková, že předchozí vláda zaměstnance zcela vyškrtla a důvodem bylo jednoznačně to, aby zástupci zaměstnanců v dozorčích radách nebyli a nevěděli informace o skutečném dění ve firmě.“

Středula považuje přítomnost zástupců zaměstnanců v radách za velmi přínosnou.

„Protože nelze omezit právo člena dozorčí rady. Ať už je tam jako zástupce vlastníka, nebo zaměstnanců.“

Odborový předák, šéf svazu KOVO Josef Středula | Foto: Noemi Fingerlandová

Zástupci zaměstnavatelů nyní podle Středuly prosazují zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách na principu dobrovolnosti.

„Máme možnost do 28. 7. jednat se zaměstnavateli a přijít na jednání tripartity s dohodou. Pokud dohoda bude, tak pan premiér by to uvítal.“

„Pokud ne, budeme muset jedna t dále a hledat shodu, nebo podporu opozice, či koaličních partnerů,“ poznamenal šéf ČMKOS.

Jednání o zvýšení platů státních zaměstnanců

Na setkání s premiérem mluvili odboráři také o platech. Odbory pokládají za minimální slibovaný růst platů státních zaměstnanců o 3,5 procenta v příštím roce.

Chtějí podle Středuly, aby 3,5 procenta objemu peněz na platy navíc skutečně znamenal jejich zvýšení o 3,5 procenta.

Středula konkrétně upozornil na výši platů například nepedagogických pracovníků, lidí v sociálních službách a v kultuře.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme