Vesnická sounáležitost přinesla Úsilnému titul jihočeská Vesnice roku 2014

Péče o život místních lidí, o veřejná prostranství a infrastrukturu přinesly obci Úsilné na Českobudějovicku titul jihočeská Vesnice roku 2014. Úsilné vyhrálo v konkurenci čtyřiceti dvou jihočeských vesnic, které chtěly uspět v jubilejním 20. ročníku soutěže. Druhé místo obsadil Pištín rovněž na Českobudějovicku a třetí Třebětice na Jindřichohradecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočeskou vesnicí roku se stalo Úsilné na Českobudějovicku | Zdroj: ČTK

Předseda krajské hodnotící komise Martin Vysoký ocenil v obci Úsilné vesnickou pospolitost.

„Byly dvě věci, které mi vyrazily dech, nádherně zvládnuté centrum obce a nesmírná pospolitost lidí, kteří přesto, že jsme tam byli dopoledne v pracovní den, byla tam taková spousta aktivních lidí, na kterých bylo vidět, že se opravdu podílejí na životě obce,“ popsal.

Plusové body obec nasbírala také za marketingový tah s oslem ve znaku. Začala prezentovat oslíka nikoliv jako hloupé zvíře, ale jako tvora, který má, lidově řečeno, za ušima. Mezi místní produkty patří tradiční pečivo Oslí uši a Pravá Voselská voda z Eliášovy štoly.

S rozhodnutím krajské hodnotící komise se ztotožnil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

„Úsilné není nic od úsilí, to je od osla – Oselno. A oni na tom oslíkovi dokázali postavit image své vesnice. Že se nebojí toho oslíka, který možná někdy bývá označován jako ne příliš inteligentní zvíře. Oni ho dávají do popředí, udělali mu tam pomník ve formě kašny,“ řekl.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže jihočeská Vesnice roku se v Úsilném uskuteční 21. srpna.

Úsilné také postoupilo do celostátního finále soutěže Vesnice roku 2014. Vítěze vyhlásí ministryně pro místní rozvoj 20. září v Luhačovicích.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme