Údajnou korupční kauzu při nákupu pandurů vyšetřuje i Rakousko

Nákup pandurů pro českou armádu vyšetřují i v Rakousku. Vídeňští žalobci podle MF Dnes stíhají slovenského lobbistu Miroslava Výboha a jednoho ze šéfů izraelské zbrojovky Lovu Droriho. Rakušané tvrdí, že šlo před sedmi lety o korupci. V Česku přitom stojí exporadce premiéra Marek Dalík u soudu kvůli pokusu o podvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandur - Vojenský výcvikový prostor Doupov | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Rakouská strana také původně stíhala Marka Dalíka, exporadce premiéra Mirka Topolánka. Vyšetřování ale přerušila, protože občan Evropské unie nesmí čelit stíhání ve stejné kauze ve dvou členských státech.

I slovenský lobbista Výboh nebo izraelský zbrojař Drori jsou ale na seznamu svědků hlavního líčení v Česku. O jejich pozicích mluvil ve výpovědi sám Dalík:

„V té kauze Pandur figuruje pan Výboh v nějaké pozici. Probíhaly neformální schůzky se slovenským premiérem, kterých se účastnil pan Topolánek, pan Fico, pan Výboh a já.“

Dalík jakoukoli vinu v kauze popřel. Podle státního zástupce se dopustil pokusu o podvod, když rakouskému výrobci pandurů slíbil pomoc, kterou nemohl splnit.

Údajně si řekl o v přepočtu skoro půl miliardy korun. Hlavní líčení v případu pokračuje zítra.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme