Jesenicko si připomíná pět let od ničivých záplav. Velká voda tehdy zasáhla 17 obcí

Přesně před pěti lety zasáhla Jesenicko velká voda. Živel za sebou nechal polorozpadlé domy a mosty, podemleté silnice, špínu a bahno. Škody přesáhly 1,5 miliardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

V podvečer 26. června se obloha nad Jesenickem zatáhla. Při pohledu na černé mraky běhal lidem mráz po zádech.

Bouřka byla tak vydatná, že rozvodnila řadu potoků. Velká voda pak na Jesenicku zasáhla 17 obcí. Hasiči přes noc zachránili 60 obyvatel, dalších 150 museli evakuovat.

Nejpostiženější obcí byly Bernartice. Místní se většinou shodují, že od té doby obec velmi prokoukla a že všechno zlé je k něčemu dobré.

O svůj dům tehdy málem přišla i rodina Ladislava Škorece. Dodnes při každém větším dešti s napětím sleduje hladinu potoka:

Přehrát

00:00 / 00:00

Tragické záplavy z roku 2009 připomněla redaktorka Andrea Švubová

„Zrovna před naším domem stojí sloup, s tím se nedalo hnout. Takže když začne pršet, jsme ve střehu. Kdo to tady prožil, tak dobře ví, co to dělá,“ upozorňuje.

V rozvodněných tocích zemřeli na Jesenicku dva lidé. Jednou z obětí byl velitel jednotky dobrovolných hasičů ve Vlčicích.

„Odvolali nás z místa, kde jsme zrovna pomáhali postiženým. Jeli jsme na místo, kde se měla ona tragédie stát, a začali jsme kolegu hledat. Bohužel bylo někdy po půlnoci a nebylo vůbec nic vidět. Ještě k tomu hrozilo docela velké nebezpečí z rozvodněného toku, takže po několika hodinách jsme hledání přerušili a vrátili se na základnu pro nějakou hodinu odpočinku,“ vzpomíná jeden z profesionálních hasičů.

„Když se rozednilo, tak jsme v hledání pokračovali. Našli jsme ho druhý den, když voda trochu opadla. Nevzpomíná se na to dobře, protože člověk si uvědomí, že se to může stát komukoliv z nás,“ dodává.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme