Odborníci budou diskutovat o potratové pilulce. Má své příznivce i odpůrce

Potrat už pro ženy v Česku nemusí znamenat nutnost chirurgického zákroku. Interrupci jde nově zařídit i spolknutím speciálních pilulek. Podle některých se tím Česko dostalo na úroveň vyspělých zemí. Kritici si zase stěžují, že legalizace potratové tabletky povede k větší nezodpovědnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Tři týdny je v Česku legálně k dostání takzvaná potratová pilulka, oficiálně lék s názvem RU-486. Ta zaručuje ženám šetrnější interrupci než běžný chirurgický zákrok. Ale vzbuzuje i negativní emoce.

O takzvané potratové pilulce budou dnes diskutovat čeští lékaři. Podle některých je tato metoda rychlejší a šetrnější. Myslí si to i Petr Křepelka z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Používání potratové pilulky přiblížil primář gynekologického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil

„Při chirurgickém výkonu může dojít k poškození děložní sliznice, což má své důsledky pro ohrožení nebo zhoršení plodnosti žen, které tento výkon podstoupí.“

„V tomto ohledu medikamentózní interrupce zatížena není,“ zdůraznil Křepelka.

S tím souhlasí také primář gynekologického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil. Podle něj může nastat více komplikací při chirurgickém zákroku než při použití potratové pilulky.

„Rizik je daleko méně. Snahou francouzských lékařů při rozvoji této pilulky bylo snížit procento a spektrum komplikací, které vznikají při instrumentálním ukončení těhotenství,“ upozorňuje Roztočil.

Tabletka má ale i své odpůrce. Vadí jim například, že se o ní nevedla celospolečenská diskuse. Podle gynekoložky Xénie Prainingerové povede její užívání k nezodpovědnosti:

„V době, kdy nám klesají počty interrupcí, nevím, proč se tady zavádí nová metoda. A opravdu si myslím – protože to nebude podle zákona, žena neprodělá potrat od začátku do konce v nemocnici – tak tam hrozí sankce lékařům a samozřejmě lobby. A to by si měli lékaři uvědomit,“ míní Prainingerová.

Potratová pilulka je k dostání jen na předpis. Na rozdíl od klasické miniinterrupce, která se dá provádět do 8. týdne těhotenství, ji mohou ženy použít pouze do 7. týdne.

Loni bylo v Česku přerušeno skoro 23 tisíc těhotenství. V pětině případů k interrupci došlo ze zdravotních důvodů.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme