potrat

| dp |Zprávy ze světa

Na potrat musela jet do Británie. Irsko ženu odškodní za trauma, které jí cesta způsobila

Irská vláda vůbec poprvé odškodnila ženu, která kvůli potratu musela odcestovat do Velké Británie. Informuje o tom britský Guardian. Amanda Melletová byla jednou z prvních irských žen, které veřejně vystoupily proti přísným protiinterrupčním zákonům. Irská ústava totiž zakazuje jít ženám k potratu, a to i v případě, že by měly porodit mrtvý plod. Kvůli tomu si Melletová stěžovala u Výboru OSN pro lidská práva. Ten už v červnu potvrdil, že jí cesta do Anglie kvůli potratu způsobila nervový šok.

|Vít Pohanka, Anna Kottová, Filip Harzer |Zprávy ze světa

Polsko odmítlo zpřísnění zákona o potratech. Kontroverzní návrh neschválili poslanci

Polští poslanci ve čtvrtek dopoledne odmítli podle očekávání zpřísnění protiinterrupčního zákona. Kontroverzní návrh prakticky předpokládal zákaz potratů. V minulých dnech proti němu protestovali jak lidé v Polsku, tak i po celém světě. Polské ženy tedy nadále budou moci přerušit těhotenství při vážných důvodech, jako je ohrožení zdraví, vážné poškození plodu a početí vzniklé při znásilnění.

|Vít Pohanka, Anna Kottová, Filip Harzer |Zprávy ze světa

Polsko rozhodne o zákazu potratů. Poslanci nejspíš kontroverzní návrh zamítnou

Polští poslanci budou dopoledne hlasovat o kontroverzním zákazu potratů. Ženy zatím mohou těhotenství přerušit jen při vážných důvodech, jako je ohrožení zdraví, vážné poškození plodu nebo početí vzniklé při znásilnění. Protiinterrupční zákon by se ale měl podle nového návrhu zpřísnit. Poslanci ho ale pravděpodobně zamítnou. Jeho schválení ve středu večer nedoporučil také právní výbor Sejmu.

| ČRo |Zprávy ze světa

V Polsku roste potratová turistika. Ženy jezdí i do Česka, říká polská bohemistka Czaplinská

V Polsku doznívá protest proti chystanému zpřísnění zákona o potratech. Zatím platí, že ženy umělé přerušení těhotenství můžou podstoupit jen při vážných důvodech, jako je ohrožení zdraví, vážné poškození plodu nebo početí vzniklé při znásilnění. Podmínky se navíc ještě zpřísní. Podle polské bohemistky Joanny Czaplinské už teď ženy pravidla obcházejí. Na potrat jezdí například do sousedních zemí.

Výbuch v Černobylu úřady tajily. Cyklisté museli závodit, v panice pak ženy chodily zbytečně na potrat

|Jaroslav Skalický |Historie

Před 30 lety, 26. dubna 1986, vybuchla jaderná elektrárna v Černobylu. Na místě zemřelo přes třicet lidí, rakovinou v kontaminovaných oblastech Ukrajiny a Běloruska následně onemocněly desítky tisíc obyvatel. Radioaktivní spad neměl takové následky v Československu. Obyvatelé dostali dávku záření srovnatelnou s rentgenovým snímkem plic. Horší byla nejistota, panika a strach. Úřady nedostatečně informovaly o rozsahu katastrofy.

Rozbití gangu provádějícího nelegální potraty odkrylo palčivý problém Brazílie

|David Koubek, mkp |Zprávy ze světa

V řadě zemí, kde nejsou legální interrupce, se dějí. Ale načerno. Je to i případ Brazílie, kde to pro jednu skupinu byl výnosný byznys. Brazilská policie teď ale jednu takovou organizovanou síť nelegálních klinik rozbila. Zatkla celkem skoro 60 lidí. Případ jen ukázal, jak velký je to v páté nejlidnatější zemi na světě problém. Nelegální interrupce a případná legalizace kromě zákonem povolených situací je přitom pro většinu tamní politické reprezentace tabu.

|Petr Vavrouška, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Polský lékař odmítl provést kvůli vlastnímu svědomí potrat. Přišel o práci

Vedení Varšavy odvolalo ředitele porodnice, který odmítl provést potrat. Žena chtěla interrupci potom, co zjistila, že její plod je poškozený a dítě by se narodilo s těžkým postižením. Případ v Polsku vyvolal ostrou debatu. Šéfa porodnice kritizovali bojovníci za lidská práva i řada lékařů. Ředitel kliniky se přitom odvolával na takzvanou klauzuli svědomí.