Z bývalé vojenské hlásky na kopci Havran na Tachovsku udělali nadšenci rozhlednu

Minimálně deset nových rozhleden vyrostlo od začátku roku v Česku. Nové vyhlídky nabízí turistům a cyklistům také západní Čechy, a to v Dlažově na Klatovsku, na Kotli u Rokycan nebo na šumavském Špičáku. Krásy Čech si lidé můžou z výšky prohlédnout i z nové vyhlídky na Tachovsku. Na rozhlednu tady přestavěla parta nadšenců bývalou vojenskou hlásku Havran u Staré Knížecí Huti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhledna Havran na Tachovsku

Rozhledna Havran na Tachovsku | Foto: Lukáš Milota

„Kopec Havran je vzdušnou čarou zhruba 200 metrů od hranic,“ říká Miroslav Hovězák z Klubu vojenské historie a sportu v Tachově.

Věž na kopci dříve sloužila vojákům ke sledování vzdušného prostoru tehdejší Německé spolkové republiky. „Radiový dosah z Havranu byl až 500 kilometrů, což bylo na tehdejší dobu úžasné. V podstatě mohli monitorovat celou NSR,“ popisuje Hovězák.

Po otevření hranic objekt zhruba 20 let chátral. Československá armáda měla na zlikvidování stavby připraveno 10 milionů. „Zdálo se nám škoda nezachovat tento objekt, tak jsme se rozhodli, že se ho pokusíme zachránit,“ vysvětluje nadšenec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na novou rozhlednu na kopci Havran na Tachovsku vystoupal Lukáš Milota

Než se tak stalo, věž byla torzem, na kterém byla stará krytina. Na hlásce byly také pokoje pro vojáky. „To se všechno zlikvidovalo. V současné době je zachován skelet, do kterého jsou namontovány nové ocelové prvky, které tvoří schody nahoru na vrchol hlásky,“ doplňuje Hovězák.

Nahoru vede asi 127 schodů a převýšení je 24,5 metru. Přípravné práce trvaly zhruba dva roky, o dotaci nadšenci požádali Regionální operační program Jihozápad, který na opravu přispěl více než 5 miliony. „Dalších 700 tisíc byly prostředky, které do opravy vložilo naše sdružení,“ připojuje člen tachovského Klubu vojenské historie a sportu.

Ve 4. patře věže je malá galerie, kde jsou na tabulích zajímavé ukázky pokusů lidí, jak překonat státní hranici. Například příběh, jak právník Zdeněk Bakule z Plzně chtěl přeletět za hranice v balonu.

Rozhledna Havran na Tachovsku | Foto: Lukáš Milota

O dvě patra výše si můžou návštěvníci obstarat turistické razítko, poslední je ochoz ve výšce 930 metrů nad mořem. „Je tady úžasný kruhový výhled. Vidíme hrad Přimda, v dáli je další bývalá hláska Dyleň, vidíme Zvon, Čerchov, vzadu prosvítá Šumava, a když je stoprocentní viditelnost, jsou vidět i Alpy,“ upozorňuje Miroslav Hovězák.

K rozhledně Havran vedou dvě stezky vhodné pro pěší i cyklisty. Z parkoviště ve Staré Knížecí Huti je to 8 kilometrů po lesní silnici. Z německého Silberhütte je to sem lesem 2,5 kilometru. Rozhledna je přístupná celoročně, vstupné se neplatí.

Simona Bartošová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme