Bez evropských fondů by se v řadě zemí podle Evropské komise téměř zastavily investice

Peníze z evropských fondů podle Bruselu výrazně přispívají k růstu zaměstnanosti. Zmírňují také sociální rozdíly. Ukazuje to zpráva Evropské komise o využívání evropských peněz pro chudší regiony.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Permonium vzniklo také díky přispění fondu Evropské unie

Permonium vzniklo také díky přispění fondu Evropské unie | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

Bez evropských fondů by se podle komise v řadě zemí skoro zastavily veřejné investice, tedy například stavby dálnic nebo opravy budov.

V Česku se eurofondy na investicích podílejí zhruba ze 40 procent, v Maďarsku je to asi 90 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě EK o evropské politice soudržnosti mluvil zpravodaj Ondřej Houska

Evropské peníze podle Bruselu také výrazně přispívají k omezení nezaměstnanosti – třeba díky různým rekvalifikačním kurzům.

V Česku ale najdeme i kritiky čerpání peněz Evropských fondů. Podle nich to narušuje volný trh. Takové názory zaznívají například z České národní banky.

„Nechápu, proč by někdo dobrovolně nechal své občany být chudšími, pokud je tady šance jim pomoci a zlepšit jejich život a nastartovat ekonomiku jakékoli země,“ reagoval státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza.

Kritici také tvrdí, že přísun evropských peněz do Česka zvyšuje korupci. Tomáš Prouza to opět odmítá:

Tady nejde o to, že někdo rozkrádá evropské peníze. Je to o schopnosti dané země trestat ty, kteří to dělají.“

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme