Na ministerstvech prohospodařili naši předchůdci dvě miliardy, tvrdí ČSSD

Na ministerstvech ovládaných ČSSD se prý dříve zbytečně prohospodařily dvě miliardy korun. Výsledky auditu představil premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Navázal tak na hnutí ANO, které už dříve podobné kontroly ve svých resortech provedlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČSSD Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Podle premiéra Bohuslava Sobotky nejsou dvě miliardy korun ještě konečnou částkou. Audity budou pokračovat. Podle předsedy sociálních demokratů je třeba změnit především smlouvy na počítačové systémy.

„Je velmi důležité, aby byly zavedeny centrální nákupy a aby se využívaly elektronické aukce. Budeme usilovat, a už na tom reálně pracujeme, aby se omezil outsourcing a poradenské externí smlouvy. Cílem vlády je, aby se výdaje na tuto oblast meziročně snížily minimálně o 50 procent,“ vysvětlil premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké jsou výsledky auditu na ministerstvech ovládaných ČSSD, zjišťovala Lenka Jansová

Sobotka také řekl, že se státní správa nachází v daleko horším stavu, než si myslel, když byl v opozici.

Nejhůře se podle sociální demokracie hospodařilo na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Resort prý za vedení Jaromíra Drábka z TOP 09 přišel o jednu miliardu korun. Podle současné ministryně Michaely Marksové to bylo za informační systémy, není to ale všechno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na ministerstvu práce a sociálních věcí mluvili ministryně Michaela Marksová (ČSSD) a bývalý šéf resortu Jaromír Drábek (TOP 09)

„Čerstvým kostlivcem, kterého jsme obdrželi minulý týden, je pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve výši 500 tisíc korun. Jde o zakázku na telefony, které byly vybrány prostřednictvím jednotného řízení bez uveřejnění tak, že byl porušen zákon,“ informovala Marksová.

Bývalý ministr práce Jaromír Drábek ale vyloučil, že by miliardu vydal zbytečně: „Každý člověk je schopen si najít státní závěrečný účet za rok 2012, kde je jasné, že se podařilo oproti rozpočtu uspořit několik miliard korun. Spíše by bylo dobré, kdyby se paní ministryně zaměřila na efektivní řízení svého resortu.“

Miliony se prý vyhazovaly ve školství i zdravotnictví

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se potvrdilo, že Státní ústav pro kontrolu léčiv chtěl vyvést 300 milionů korun přes zakázky na informační technologie.

Ministerstvo školství Marcel Chládek zase chystá trestní oznámení kvůli zbytečně prohospodařeným 615 milionům korun. Konkrétní příklad zmínil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Státní podnik Výzkumný a vývojový ústav dřevařský se rozhodl, že si koupí novou nemovitost. Žádnou nemovitost nezískal, přesto mu vznikla škoda 130 milionů korun,“ uvedl Mládek.

Výsledky auditů ve svých resortech představili v červnu také ministři z hnutí ANO. Podle nich nebylo možné na ministerstvech, která teď vedou, dohledat veřejné zakázky k fakturám za 16 miliard korun.

Odměny ve vládě | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme