Popadané stromy, zatopené sklepy. Hasiči kvůli bouřkám řešili stovky případů

Stojící vlaky, popadané stromy, zatopené domy. Takové jsou následky bouřek a přívalových dešťů, které zasáhly Česko. Odpoledne a večer místy napršelo až 67 litrů vody na metr čtvereční. Meteorologové upozorňují, že dnes by mělo vydatně pršet už jen na Šumavě a v Novohradských horách. V těchto oblastech může do 16. hodiny spadnout až třicet milimetrů srážek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spadlé stromy komplikovaly dopravu (snímek ze Zlínského kraje) | Zdroj: ČTK

Vlaky se zastavily na jihu Čech u Hluboké nad Vltavou a mezi Veselím nad Lužnicí a Havlíčkovým Brodem.

Před šestou hodinou podle informací Českých drah končilo omezení na trati u Karlových Varů.

Železničáři stále řeší problémy na trase Praha - Plzeň - Mariánské Lázně. Je tam poškozená trolej, konkrétně u Ošelína a Zadní Třebaně. Další tratě jsou už průjezdné.

V jižních Čechách se kvůli bouřkám vylévaly potoky, voda se dostala i do paneláků

Číst článek

„V případě Ošelína do dnešního poledne, protože tam jsou poškozené troleje a musí se měnit. V případě Třebáně se jezdí pouze jednokolejně. Kolej je vyloučena do 25. července, protože tam jsou komplikovaněji poškozena dvě traťová pole,“ říká mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Jakub Ptačinský.

Klabava hlásila druhý povodňový stupeň

Déšť zvedl hladinu řeky Klabavy na Plzeňsku. V Hrádku u Rokycan stoupla na druhý povodňový stupeň, ve Strašicích je na prvním.

Na řece se projevily vydatné srážky, které spadly za uplynulých 24 hodin v Brdech. Podle meteorologů tam napršelo až 86 milimetrů vody.

Bouřky zasáhly i střední Čechy, na trati Zadní Třebaň-Karlštejn omezily provoz

Číst článek

V Hrádku kulminovala Klabava kolem 9. hodiny, kdy dosáhla 130 centimetrů, nyní už opadává.

Nejvíce práce měli hasiči

Bouřky zaměstnaly hlavně hasiče, kteří nejčastěji odstraňovali spadané stromy. V Hoštěticích na Jihlavsku dokonce začal po úderu blesku strom hořet. Ve středních Čechách u Skalky na Příbramsku spadl strom na silnici.

Hasiči podle operačního důstojníka Středočeského kraje Jaroslava Gabriela také čerpali vodu ze zatopených domů. Od večera řešili 69 událostí:

„A v téhle chvíli je v řešení ještě osm událostí. Většinou se jednalo o odčerpávání vody ze zatopených sklepů a dalších nemovitostí a o odstraňování překážek zejména z pozemních komunikací. Nejčastěji to byly popadané stromy.“

V Příbrami například voda natekla do sklepa pečovatelského domu, ve Bzové na Berounsku blesk udeřil do budovy, z podkroví se pak kouřilo. Ve Štěchovicích strom utrhl dráty elektrického vedení.

Voda natekla také do zázemí pražského Divadla ABC ve Vodičkově ulici | Foto: Filip Jandourek

Michle je bez vody, propad silnice poničil vodovod

Čtyři tisíce obyvatel pražské Michle jsou kvůli přívalovým dešťům bez tekoucí vody. V ulici Na Křivině se vytvořila velká laguna, pod kterou se pak propadla část silnice a chodníku. Vznikl šest metrů hluboký kráter.

Podle mluvčího pražských Vodovodů a kanalizací Tomáše Mrázka voda znovu poteče zřejmě až zítra ráno:

„Byl předřen vodovodní řad o průměru 50 cm. V tuto chvíli je v oblasti Michle bez vody zhruba 4200 zákazníků. Okamžitě jsme přistavili náhradní zásobování vodou, cisterny průběžně doplňujeme. V této chvíli probíhají odtěžovací práce v kaverně, a to asi v řádu hodin, protože terén je velmi podmáčený.“

Navíc v Praze voda opět vyplavila stanici metra Můstek a kousek od něj voda natekla do zázemí Divadla ABC - letos už potřetí.

„Opět máme vodu na jevišti, v zázemí a kancelářských prostorách,“ řekla Hana Morávková z divadla.

“Technici celou noc vysušovali jeviště a naším štěstím je, že v červenci nehrajeme, takže není ohrožené žádné představení pro diváky.“

Nejvíce škod déšť způsobil v Michli a Nuslích a Žižkovem se po ulicích valila voda.

Kráter nad vodovodním řadem v pražské Michli | Foto: Eva Rajlichová

Blanka Černá, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme