Přísnější sankce EU vůči Rusku mohou mít dopad i na českou ekonomiku
Diplomaté ze zemí Evropské unie se předběžně dohodli na novém seznamu osob a firem, proti kterým vyhlásí Brusel sankce. A to v reakci na přístup Moskvy k ukrajinské krizi. Evropská unie pravděpodobně přitvrdí. Její opatření proti ruskému energetickému a armádnímu sektoru mají dokonce překonat i postihy, které ohlásil americký prezident Barack Obama. Přísnější sankce proti Rusku připraví kvůli očekávané odvetě Moskvy Evropskou unii v letošním roce o 40 miliard eur.
Cílem sankcí je oslabit ruské hospodářství, které je osmé největší na světě. Sankce proti osobám se týkají zákazu cestování a zablokování účtů.
Evropská unie oznámila, že v reakci na ruský postup hodlá také omezit i aktivity ruských bank se státní účastí na finančních trzích a podvázat hospodářský rozvoj Ruska do příštích let.
Experti varují před dlouhodobým dopadem
Sankce se zatím na česko-ruském obchodu nijak zvlášť neprojevily. Odborníci ale varují především před dlouhodobým dopadem stávajících sankcí vůči vybraným ruským podnikům.
Ty se můžou dotknout hned několika významných českých firem, které jsou navázané na ruský kapitál. Sankce by podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD měly směřovat i na vojenský materiál, a to jak jeho vývoz i dovoz:
Evropská unie se chystá uvalit na Rusko zatím nejtvrdší sankce
Číst článek
„Kupodivu větší problém je import. My máme firmu LOM, což jsou opravárny mimo jiné vrtulníků. A pokud nebudou dostávat součástky certifikované na ruské vrtulníky, které u nás létají, tak nebudou létat nebo budou létat s větším rizikem.“
Součástí návrhu Evropské unie je i zákaz vývozu zbraní a vojenské techniky do Ruska. Případné embargo by se tak mohlo dotknout českých zbrojovek, které do Ruska vyváží, jak potvrzuje i Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu:
„Pokud bude globální embargo na to, čemu se říká zboží dvojího užití, což jsou převážně strojírenské výrobky civilního charakteru, které by mohly být použity pro výrobu vojenského materiálu, tak ten dopad bude podstatně tvrdší na Českou republiku.“
Vliv i na další české podniky
Ohrožená by mohla být například i plzeňská Škoda JS. Firmu totiž vlastní v Nizozemsku registrovaná skupina, kterou kontroluje ruská Gazprombank. Ta se ocitla na americkém seznamu.
Sankce by mohly ohrozit třeba i Českou rafinérskou, která má uzavřenou smlouvu s ruskou společností o dodávkách ropy do Česka ropovodem Družba.
Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory hrozí, že české podniky v budoucnu narazí i na další problémy:
„Ruská ekonomika dosáhne recese, pravděpodobně bude mít velmi slabou měnu, což znamená, že my budeme pro Rusy najednou drazí a oni se budou snažit najít nějakého levnějšího konkurenta. České podniky najednou narazí na problémy toho typu, že protistrana v Rusku nebude schopná platit.“
Seznam osob a firem, proti kterým Evropská unie vyhlásí sankce, by měl být znám ještě tento týden.