Start volejbalové World Grand Prix se blíží. Češky formu nabírají v posilovně

Už v pátek začíná v Kazachstánu prestižní World Grand Prix volejbalistek. V Almaty se střetnou české hráčky s Chorvatskem, Austrálií a domácím výběrem. Italský trenér českého družstva Carlo Parisi nechce před vstupem do turnaje nic podcenit, a tak naordinoval v rámci aklimatizace svým hráčkám i pobyt v posilovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České volejbalistky v kvalifikaci o evropský šampionát | Foto: Český volejbalový svaz

V posilovně opravdu najdete všechny sportovce, volejbalistky nevyjímaje. Asistentka trenéra Parisiho Lucie Václavíková může porovnávat. Před časem patřila k nejlepším hráčkám na světě, to se ještě slovo posilovna vyslovovalo jen velmi opatrně.

„V úplných začátcích nebyla žádná posilovna. Pak jsme se přesunuly k tomu, že nějaká posilovna byla, ale hodně jsme improvizovaly. První profesionální posilovnu jsem zažila až ve 30 letech. Hodně pomáhá, a to i v prevenci. Síla je k volejbalu hodně potřebná. Důležité je ale transformovat ji do rychlosti,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

České volejbalistky se během přípravy v posilovně soustředí hlavně na dynamiku

A tak české hráčky zamířily do posilovny ne pro to, aby měly větší svaly, ale pro rychlost. Sílu musí mít blokařky, libera, pochopitelně smečařky, ale také nahrávačky. Tou je v české reprezentaci Pavla Vincourová.

„Když děláte vrcholový sport, tak alespoň dvakrát nebo třikrát v týdnu by posilovna měla být do tréninkového plánu zařazena,“ říká uvědoměle Vincourová.

Sama se za lamželezo ale rozhodně nepovažuje. Jak je na tom s fyzickým fondem? „Moc špatně,“ odpovídá s úsměvem.

Čeká nás těžký víkend, tuší kapitánka volejbalistek Helena Havelková

Číst článek

Lucie Václavíková má pro nasazení hráček hlavně slova chvály, i když se najdou i takové, které pobyt, či spíš posezení nebo leh pod činkou právě nemilují.

„Je to ale dost výjimečné. V podstatě každá hráčka si je vědomá, že posilovna je nezbytně nutná. Práci v posilovně oceňují a dělají ji dost poctivě,“ chválí hráčky Lucie Václavíková.

To se nakonec dá tvrdit o všech hráčkách Parisiho výběru. Před zápasem s Chorvatskem opravdu nešlo o sílu jako takovou, ale o dynamiku ve svalech. Tu budou české hráčky už v prvním duelu s Chorvatskem, které se bude hrát v pátek od jedenácti hodin středoevropského času, moc potřebovat.

Kamil Jáša, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme