Požár ve skladu paliv v Tripolisu se vymkl kontrole, Libye volá o pomoc

Libye volá do ciziny o pomoc. V Tripolisu hoří obří skladiště pohonných hmot, v plamenech jsou dvě nádrže. Libyjské vedení tvrdí, že samo si s požárem neporadí, a varuje, že oheň ohrožuje lidi i životní prostředí. Hrozí humanitární a ekologická katastrofa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už dva týdny se v Libyi bojuje o letiště v Tripolisu | Zdroj: ČTK

Při bojích povstaleckých milic se v hlavním městě Tripolisu rozpoutal obrovský požár. Ve skladišti s benzinem je až 90 milionů litrů paliva.

Podle agentury DPA rebelové zasáhli sklady s pohonnými hmotami raketou. Hasiči se už z místa stáhli, požár se vymkl kontrole. Skladiště je poblíž mezinárodního letiště, které je ohniskem bojů znepřátelených milic. Od poloviny července je proto uzavřené.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Libyi mluvil na Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

Z Tripolisu se tak lidé mohou dostat pouze z letiště Mitiga. "Krize způsobila obrovský zmatek. Cizinci hromadně odjíždějí, většina ambasadorů odletěla právě odtud," popisuje mluvčí letiště.

Británie, Francie a Německo vyzvaly své občany, kteří jsou v Libyi, aby z této země zmítané násilím odjeli. Své zaměstnance stáhla z Libye i OSN.

Spojené státy stáhly z Libye svůj zbylý diplomatický personál a evakuovaly velvyslanectví.

„Vrátíme se tam, jakmile to bezpečnost dovolí. V první řadě musíme zajistit bezpečí našich lidí,“ uvedl americký ministr zahraničí John Kerry.

V Libyi se od poloviny července bojuje o letiště u Tripolisu a také v Benghází na východě země. Právě tam při víkendové ofenzivě rebelů přišlo o život až 38 lidí.

Milan Slezák, Simona Bartošová, kap, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme