Šlapadlo z plastových lahví připlulo po Labi do Děčína, cílovou stanicí je Hamburk

Osm měsíců stavěla parta lidí z PET lahví kajutovou loď s názvem Petbudrg. Před týdnem se s ní vydali na cestu z Nymburku do Hamburku. Jednou ze zastávek deset metrů dlouhé lodě byl i Děčín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď z PET lahví s názvem Petburg pluje po Labi z Nymburku do Hamburku | Zdroj: ČTK

Líbilo se nám, že postavit si loď z PET lahví, je hodně levná záležitost, popisuje počátky nápadu jeden ze dvou kapitánů Honza Kára.

„Kdybychom to měli dělat jenom z vlastních PETek, tak si možná uděláme lehátko. Sbíral nám to celý Nymburk. Chtěli jsme propojit města Nymburk a Hamburk,“ přibližuje Kára.

Loď zakotvila v Děčíně už včera dopoledne a zůstane tu asi déle, než posádka plánovala. Důvodem jsou nutné opravy.

„Jeli jsme podél betonové hráze a nějak jsme se nestihli chytnout. Otočili jsme to a při té příležitosti si utrhli lanko od kormidla,“ vysvětluje Honza Kára.

Přehrát

00:00 / 00:00

O loď z několika tisíc PET lahví se zajímala redaktorka Iva Zítková

Petburg má za sebou 150 kilometrů. Do cíle zbývá ještě více než sedm set. Na cestě z Nymburku do Hamburku stráví nadšenci měsíc.

„Pohon tvoří středy ze čtyř jízdních kol, takže šlapou naráz čtyři lidé. Pomocí řetězů se to pak převádí dozadu do kolesových lopatek,“ vysvětluje princip Kára.

Pokud se do konce prázdnin skutečně do Hamburku dostanou, půjde o nejdelší českou plavbu na šlapadle v historii.

Iva Zítková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme