Podle evropské směrnice bude přidávání recyklátu do nových plastových lahví od roku 2025 povinné. Ministerstvo životního prostředí proto chystá i podporu zpracování rPETu.
Benešová musela vypovídat kvůli nařčení bývalého spolupracovníka Jana Růžka z ČSSD, který tvrdí, že se před dvěma lety ještě jako advokátka sešla před vynesením rozsudku se soudcem, píše Deník N.
Praha||Tomáš Pancíř, als|Příroda|Dvacet minut Radiožurnálu
Češi sice patří ke špičce v třídění odpadů, ale k evropské metě devadesáti procent vytříděných plastových obalů mají ještě daleko. Pomohlo by zavedení zálohového systému na PET lahve?
Kromě toho by 86 procent Čechů záloha motivovala k tomu, aby použité PET lahve nosili zpět do obchodu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, kterého se on-line zúčastnila tisícovka respondentů.
Úplný zákaz se bude týkat jen těch výrobků, u kterých existuje cenově dostupná a ekologičtější varianta. Například místo plastových brček bambusová anebo kovová.
Sbírání víček na dobré účely se nemusí vyplatit. Víčka jsou kvalitní surovinou a je vhodné je spíš recyklovat. Mluvila o tom zakladatelka sdružení Splněné dětské přání a zástupkyně hnutí Duha.
Úřady na Korsice zakázaly odplout české lodi postavené z PET lahví. Plavidlo nemá potřebné doklady. Informaci přinesl Deník. Plavidlo postavila trojice dobrodruhů z Brna. Plánovala s ním během jednoho měsíce doplout až do Alžírska.
PET láhve zřejmě bude možné likvidovat i biologicky. Tyto plastové láhve se používají od roku 1978, ale zatím se nenašel jejich přirozený „nepřítel“, využitelný při průmyslovém zpracování. Změnu by mohl přinést objev japonských vědců. Ti oznámili, že našli bakterii, která polyetylentereftalát dokáže rozložit.
Loď ze zhruba šesti tisíc plastových lahví zůstane nejméně do půlky srpna v zimním přístavu v Děčíně. Od německých úřadů totiž nedostala povolení k plavbě. Pětičlenná posádka se proto dnes vydala do Hamburku na kolech ozdobených plastovými lahvemi. Cesta jim potrvá dva až tři týdny.
Osm měsíců stavěla parta lidí z PET lahví kajutovou loď s názvem Petbudrg. Před týdnem se s ní vydali na cestu z Nymburku do Hamburku. Jednou ze zastávek deset metrů dlouhé lodě byl i Děčín.
Od května sbírají lidé v České Lípě plastová víčka, která mají pomoci pětiletému Jiříkovi. Ten kvůli nemoci špatně mluví a není schopný samostatné chůze. Peníze z prodeje víček zaplatí speciální léčbu. Jedna čtyřhodinová terapie stojí padesát tisíc korun, pojišťovna ji nehradí a rodina si ji nemůže dovolit. Víčka pro Jirku teď v České Lípě sbírají i ti, kdo pomoc od druhých často sami potřebují - místní bezdomovci.