Lokalita v Předmostí u Přerova odkryla nové stopy osídlení pravěkými lidmi

Přerovská místní část Předmostí, která se do učebnic zapsala jako významné pravěké naleziště v Česku, vydala další svědectví nejstaršího osídlení města. Archeologové využili opravy parovodu a na několik dnů obsadili výkopové jámy v ulici Pod Skalkou. A byli úspěšní. Pod zemí objevili mamutí zuby, kosti i první nástroje našich pravěkých předků. Nálezy jsou staré až 30 tisíc let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úlomky mamutí stoličky nalezené v Předmostí

Úlomky mamutí stoličky nalezené v Předmostí | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

Od doby, co archeologové v Předmostí před 120 lety objevili hromadný hrob pravěkých lidí, je lokalita láká jako magnet. I když by se mohlo zdát, že po masivní těžbě v nedalekém lomu a rozsáhlé výstavbě největšího přerovského sídliště už jim nemá co nabídnout, opak je pravdou.

Díky opravě teplovodních kanálů mohli prozkoumat místa, kam se nikdy předtím nedostali. „Co vidíme, jsou souvislé spraše, to znamená vátých písků. Právě z tohoto horizontu se nám podařilo vyvzorkovat kolekci částí mamutí stoličky, to znamená lamel,“ popisuje nejnovější nález archeolog Jan Mikulík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových archeologických nálezech v Předmostí natáčela redaktorka Jana Zemková

Držím úlomek mamutí stoličky na dlani a přemýšlím, jak asi mohla být velká. Archeolog Zdeněk Šenk mě poučí přirovnáním přerovského rodáka Jana Blahoslava, které publikoval v 16. století v Gramatice české.

„On tam hovoří o tom, že se před skalkou Předmosteckou nacházejí kosti jak břevence, zuby jako hlava člověčí. A mamutí stolička dospělého jedince je velká jako dětská hlava. Ale to je samozřejmě trochu nadsázka.“

Další objev v Předmostí mi připomíná hroudu obyčejné hlíny. Na druhý pohled a s patřičným výkladem je jasné, že je to kost.

Archeolog Zdeněk Šenk na místě nejnovějších pravěkých nálezů v Předmostí | Foto: Jana Zemková

“Tady je ta vnitřní houbovitá tkáň, v tomto případě se jedná o zlomky mamutích žeber. To žebro bylo dlouhé několik desítek centimetrů.“

A do třetice tu máme nález, který je dílem rukou našich praprapředků. Dnes primitivní, ve své době ovšem důmyslný nástroj sloužil k opracovávání kůží. Je to rohovcový úštěp, který podle archeologů nese jednoznačně stopy lidské činnosti.

„Jedná se o drasadlo, když se podíváme v detailu, na tom úštěpu jsou vidět známky retuše. Pro vaši představu, tento nástroj držel v ruce lovec naposledy před 26 tisíci lety.“

Všechny nálezy teď čeká čistění a konzervace. Archeologové je chtějí brzy ukázat veřejnosti.

Příležitost k tomu budou mít jedinečnou - letos je to rovných 120 let, co v Předmostí objevili hromadný hrob, důkaz osídlení pravěkými lidmi.


Zvětšit mapu

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme