Kompromis o služebním zákonu budou hledat sněmovní strany znovu v pondělí

Jednání mezi vládou a opozicí o služebním zákonu budou pokračovat i příští týden. Dohodli se na tom zástupci obou stran na dnešním setkání v Poslanecké sněmovně. Premiér Bohuslav Sobotka svolal na pondělní večer schůzku, na kterou pozval vždy dva zástupce z každé parlamentní strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 10.6.2014, Bohuslav Sobotka (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se měl služební zákon schválit, byla dnes přerušena a bude pokračovat příští pátek. Do té doby se pokusí vláda dohodnout s opozicí o dalším osudu normy.

Zástupci všech sněmovních stran se znovu sejdou v pondělí večer. Opoziční strany předloží všechny své výhrady a návrhy na změny. Jednat prý jsou o nich připraveny dlouho do noci. Premiér Bohuslav Sobotka slíbil, že se koalice bude těmito požadavky zabývat.

„Budeme zkoumat poctivě možnost dosáhnout nějakého kompromisu tak, aby nedošlo k vyprázdnění zákona,“ uvedl.

Služební zákon má vést ke zkvalitnění a odpolitizování státní správy. Zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Jeho úřad by měl dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholní úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě.

Přijetí služebního zákona v současné podobě odmítají zejména opoziční ODS a TOP 09, které se nechaly slyšet, že budou jeho schválení blokovat, dokud koalice nepřistoupí na čtveřici jejich požadavků.

Mezi těmi je na prvním místě vznik generálního ředitelství státní služby. To pokládají obě strany za zbytečné.

„Chtěli bychom, aby veřejná správa byla prostupná. Aby mladí lidé, úspěšní lidé z veřejné správy, obcí, krajů, privátních firem či akademické obce, mohli vstoupit do státní služby. Což stávající návrh neumožňuje,“ přiblížil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Byli bychom rádi, aby byl zachován jeden typ náměstků ministra a aby všechny výhody úředníci dostali po 4 letech služby. V návrhu jsou tři roky, což není tak velký rozdíl,“ dodal.

Z vládní strany přitom zaznívá ochota ustoupit v některých bodech, například více otevřít státní službu nebo zkrátit délku mandátu u prvního šéfa generálního ředitelství státní služby.

Pokud najdou sněmovní strany u změn služebního zákona shodu, vrátí v pátek předlohu do druhého čtení. K závěrečnému schvalování by ji pak sněmovna měla dostat už v upravené verzi.

Pokud se koalice nedohodne s opozicí na kompromisu nebo neprosadí svůj návrh, vstoupí v příštím roce v účinnost služební zákon z roku 2002.

Věra Pfeifferová, bre, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme