Zloději na Ostravsku vykrádají kontejnery s papírem, který pak prodají ve sběrnách

Po ostravských sídlištích obcházejí zloději odpadků. Když nenarazí na železo, skládají do tašek nebo vozíků alespoň papír, který zkoušejí udat ve sběrnách. Drancování modrých kontejnerů se ale nelíbí městské společnosti OZO, které tak klesají zisky. Problém ale zatím nevyřešili strážníci ani zámky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad, kontejner, recyklace (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Někdy tady některé vidím. To víte, ono se tam dá najít i něco, co je užitečné a co ještě někomu slouží,“ říká Irena Ciganíková, která potkává u popelnic sběrače odpadu denně.

Nejprve prý kolem nich krouží jako supi a když se nikdo nedívá, už strkají všecko cenné do tašek. Když stoupne ve sběrnách cena papíru, drancují kontejnery i po několika hodinách. Například Václav Hranický se děsí toho, kam zoufalá životní situace v budoucnu některé lidi zažene.

„Je to katastrofa, že v takové době lidé chodí do popelnic, že musí chodit do popelnic. Nikdy jsem jim nic neřekl, protože už mám dost roků na to, abych se s někým dohadoval. Já si myslím, že je schopen vytáhnout nůž, píchnout a utéct. Je to hrozná doba,“ myslí si Hranický.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zloděje, kteří vykrádají kontejnery, se zajímal reportér Stanislav Janalík

Opodál se přehrabuje v modrém kontejneru mladík s kapucí. Když vidí reportéra s mikrofonem, popadne igelitku a během chvíle zmizí bez jediného slova mezi domy. Někteří Ostravané by s podobnými nenechavci tvrdě zatočili.

„Takové je třeba bít bičem ve dne, v noci. A já jako havíř říkám žádným bičem, ale pancéřovým ocelovým lancuchem,“ rozčiluje se jeden z místních obyvatel.

Městská společnost OZO sice před lety zkoušela modré kontejnery na papír zamykat, brzy ale od zabezpečovacího systému ustoupila.

„Ukázaly se jako naprosto neúčinné, dokonce jsme měli větší ztrátu. Když ti sběrači papírů zámek poškodili, většinou poškodili i samotné víko a kontejner pak nešel dovřít. Takže nám vlastně poškodili celou nádobu. Tohle je menší zlo,“ uvádí mluvčí firmy Vladimíra Karasová.

„My to dlouhodobě řešíme ve spolupráci s městskou policií, aby strážníci skutečně i toto během svých pochůzek sledovali a viníky případně trestali,“ dodává.

Hlášení, kdy lidé upozorňují strážníky na vykrádání kontejnerů, v posledních měsících přibývá. Zloději se navíc stále častěji vydávají přímo do sběrných dvorů, kde zkoušejí krást odpad. I proto odpadové společnosti stále častěji využívají kamerový systém, který už pomohl dopadnout některé pachatele.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme