'Poslední evropský diktátor' Lukašenko vládne Bělorusku už 20 let

Přesně před 20 lety se stal Alexandr Lukašenko běloruským prezidentem. Postsovětské republice vládne nepřetržitě dodnes. I proto je označovaný za posledního evropského diktátora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Foto: CC BY 3.0, Kremlin.ru

Alexandr Lukašenko je až chorobně závislý na moci a odmítá se jí vzdát.

Už několik let proto velmi tvrdě potírá opozici a oponenty zavírá do vězení. Také ovládl státní média a falšuje výsledky voleb.

Hlavně si ale před deseti lety nechal v referendu posvětit neomezený počet funkčních období v roli prezidenta. Na druhou stranu Lukašenka značná část běloruské společnosti stále podporuje, zejména lidé na venkově.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vládě běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka mluvil zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Stal se totiž garantem stability a bezpečnosti v zemi, zatímco jiné postsovětské republiky měly nebo mají velké problémy, například Ukrajina.

Bělorusko je na tom relativně lépe - lidé dostávají plat, důchody, nájemné a poplatky spojené s bydlením jsou v Bělorusku velmi nízké.

Všechno je to však vykoupené půjčkami, které si Lukašenkův režim bere hlavně od Ruské federace, se kterou je ekonomicky silně propojený.

Lukašenko nemá konkurenta

Běloruský prezident je nejdéle vládnoucí hlavou státu v Evropě, vyjma monarchií. Jak dlouho ještě bude u moci, není jisté.

Při posledních prezidentských volbách jeho režim pozatýkal šest jeho protikandidátů. Běloruská opozice je dnes navíc roztříštěná a slabá, a tak Lukašenko nemá reálnou konkurenci.

Krize na Ukrajině ho sice vystrašila, ale zase může Bělorusům ukázat, že díky jeho tvrdému stylu vládnutí se Bělorusko do takové situace nikdy nedostalo, což je pro Lukašenka výhoda.

Petr Vavrouška, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme