Kvalita vody v některých středočeských přírodních koupalištích se zhoršila

Víkendové počasí bude podle meteorologů lákat k vodě. Hygienici ale varují před koupáním v některých přírodních nádržích kvůli zhoršené kvalitě vody. Už několik týdnů nedoporučují koupání v jezeře Ostrá na Nymbursku, Novém rybníku u Příbrami a nově také v oblasti Podskalí na přehradě Orlík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orlík nad Vltavou | Foto: Agentura CzechTourism

Ve zmíněných koupalištích zjistili hygienici zvýšení výskyt sinic nebo cerkárií. Ty mohou způsobit kožní onemocnění, sinice v případě požití vody i žaludeční potíže. Určitě je tedy lepší neriskovat a dát na doporučení odborníků.

V ostatních sledovaných přírodních nádržích ve středních Čechách je voda více či méně v pořádku.

Zhoršená kvalita vody dál zůstává v písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku, ve všech lokalitách vodní nádrže Orlík a v Županovicích na Slapech. Lidé by se tam měli po vykoupání osprchovat čistou vodou, těmto místům ale není nutné se vyhýbat.

Hygienici sledují kvalitu vody jen v nádržích, které jsou provozovány jako koupaliště. Všude jinde je pak pobyt ve vodě na vlastní nebezpečí.

Díky dešťům v minulých dnech přibylo vody ve středočeských řekách. Třeba Sázava se ještě včera dala na kánoích splouvat i z Týnce do Pikovic - to je oblíbený šestnáctikilometrový úsek, kde vodáci plují skalnatým kaňonem.

Situace se ale rychle mění. A tak pokud se chystáte na vodu, určitě se před cestou podívejte na aktuální stav řeky na internetu.

Michal Trnka, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme