Velká Británie posílá pro své občany v Libyi loď, od pondělí uzavře velvyslanectví

Do Libye míří plavidlo Britského královského námořnictva. Ze země zmítané boji mezi znepřátelenými milicemi a armádou má evakuovat britské občany. Na palubu by prý mohla vzít také občany jiných zemí, kteří budou chtít Libyi opustit. Situace v zemi se v posledních dnech vyostřila. Včera poslanci odložili ustavující schůzi nového parlamentu. Od něj si Libyjci slibují uklidnění situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžké boje ozbrojených milic kousek od letiště v Tripolisu, Libye | Zdroj: Reuters

Na první zasedání po předčasných volbách dorazilo do přísně střeženého hotelu v Tobrúku jen 160 poslanců z 200. Plánovanou volbu prezidenta proto odložili na pondělí.

„Někteří z našich bratrů tu dnes nemohou být. I když jsme usnášeníschopní, dohodli jsme se, že bude toto shromáždění pouze poradní, aby se ostatní mohli připojit později. Chceme jednotnou zemi,“ prohlásil prozatímní předseda parlamentu Abú Bakar Bajrá.

Boje mezi konkurenčními milicemi a armádou se v Libyi vyostřují. V největších městech Tripolisu a Benghází přišlo za poslední dva týdny o život přes 200 lidí.

Ozbrojené milice chtějí ovládnout mezinárodní letiště v libyjském hlavním městě. Při střetech s armádou tam v sobotu zemřelo nejméně 22 lidí.

Podle libyjských úřadů bojovníci ostřelovali dělostřeleckými granáty také civilní cíle. Stovky rodin už z okolí uprchly. Po střelbě v blízkosti Tripolisu také vyhořelo skladiště ropy.

Kvůli zhoršující se situaci už uzavřela svou ambasádu v Tripolisu i Velká Británie. Její zástupci byli jedni z posledních západních diplomatů v africké zemi. Česká republika evakuovala svůj zastupitelský úřad už ve čtvrtek.

Po střelbě v blízkosti libyjského Tripolisu vyhořelo skladiště ropy | Foto: Reuters

kap, Olga Kořánková, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme