Libuška Vondrejsová už 55 let učí nejmenší tenisty, trénovala i Smitkovou

Čeští tenisté patří dlouhodobě ke světové špičce, ženské i mužský týmy jsou v čele svých žebříčků. A třeba v nedávné ženské dvouhře Wimbledonu nebyla žádná jiná země úspěšnější. Ve světě se s uznáním mluví o prostějovském centru i české tenisové škole, která je postavená na obětavosti rodičů a dalších nadšenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenérka Libuška Vondrejsová se svými malými svěřenci | Foto: Jaroslav Plašil

„Kdybych dětičky neměla, tak asi brzo umřu, protože mě strašně nabíjejí. Sice to neumí, hrají všeljak, musíte neustále všechno opakovat. Ale pak se to jednoho dne přelomí a vše je v pořádku,“ usmívá se trenérka Libuška Vondrejsová.

Ptát se na věk by bylo neslušné a pravdu by jí zřejmě nikdo nevěřil. Trénuje ale opravdu dlouho. „Už chodí i babičky. Učím děti od roku 1960,“ vzpomíná trenérka, která dává základy malým dětem v Hradci Králové v areálu TK Gruba nebo na školním hřišti na Slezském předměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenérku malých tenistů navštívil reportér ČRo Jaroslav Plašil

Sama přitom začala hrát tenis až v sedmnácti, do té doby byla basketbalistkou. Při sledování jejích tréninků je jasné, že je vystudovanou učitelkou. „Učila jsem v mateřské školce. Na základní bych nemohla, protože mě strašně stresuje známkování,“ vypráví.

I bez známkování je pro mladé tenisty tenisovou učitelkou prvního stupně. Místo čtení, psaní a počtů dává dětem tenisové základy, takže se snaží trpělivě vysvětlovat správné návyky při bekhendových či forhendových úderech.

„Říkám jim: ‚Přemýšlej, kam dáš raketu, kam míček‘. Dítě si musí vše uvědomit a na tenise je toho hodně. Dřív jsme učili rovný úder, teď se učí vytáčení a liftované údery,“ sleduje vývoj tenisu Libuška Vondrejsová.

Tenisové základy dává hlavně dětem předškolního nebo mladšího školního věku, pak mladé sportovce předává dalším trenérským specialistům, kteří pak v rozvíjení talentu pokračují.

Danielu Bedáňovou jí tatínek nepůjčil

Své bývalé žáky ale neustále sleduje a fandí jim alespoň na dálku. Takže se teď stále zajímá například o výkony talentované Terezy Smitkové, senzační osmifinalistky nedávného Wimbledonu, které dávala tenisové základy.

Dlouho žila také kariérou své vnučky bývalé reprezentantky a někdejší čtvrtfinalistky US Open Daniely Bedáňové. „Byla to moje chlouba, ale hrála jsem s ní jen rekreačně, protože tu trénoval tatínek a nikomu ji nepůjčil. Ani v akademii pana Bollettieriho,“ uzavírá Libuška Vondrejsová.

TK Gruba, oddíl v Hradci Králové, ve kterém vyrůstala například wimbledonská osmifinalistka Tereza Smitková | Foto: Jaroslav Plašil

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme