Cyklista Kreuziger má kvůli dopingovému podezření zastavenou činnost

Antidopingová komise mezinárodní cyklistické unie UCI zastavila Romanu Kreuzigrovi činnost kvůli nesrovnalostem v jeho biologickém pasu z let 2011 a 2012. Uvedla to Kreuzigrova stáj Tinkoff-Saxo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Kreuziger | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Český cyklista, jenž už před časem jakékoli dopingové praktiky popřel, tak nesmí startovat na závodu Kolem Polska, který začne v neděli.

Tým Tinkoff-Saxo informoval o nesrovnalostech v biologickém pasu českého jezdce na konci června a Kreuzigra kvůli tomu krátce před startem stáhl z Tour de France.

Nyní se český cyklista chystal na závod Kolem Polska, den před jeho začátkem mu však UCI až do vyřešení případu zastavila činnost.

Vedení stáje vyjádřilo podivení nad načasováním tohoto kroku. „Jezdec o něm byl informován necelých 24 hodin před startem závodu WorldTour v Polsku, což bude mít na tým v tomto důležitém závodu značný dopad,“ uvedl tým na svém webu a za Kreuzigra se postavil.

„Zastavení činnosti není podepřeno žádnými závažnými důkazy, ale opírá se pouze o názor lékařských expertů antidopingové komise UCI,“ dodala stáj.

Zákaz startu považujeme za šikanu, říká právník cyklisty Kreuzigera

Číst článek

Podle antidopingové nadace UCI (CAFD) vykazovaly anomálie hodnoty z Kreuzigrova biologického pasu mezi březnem a srpnem 2011 a také v období od dubna 2012 do konce závodu Giro d'Italia v závěru května 2012. V těchto letech jezdil rodák z Moravské Třebové za kazašskou stáj Astana.

UCI českého jezdce o dopingovém podezření informovala už loni v červnu. Kreuziger poté nechal data z biologického pasu prověřit dvěma akreditovanými experty a oba podle něho došli k závěru, že hodnoty byly způsobeny jinými vlivy než užíváním dopingových látek a metod.

Užívání zakázaných látek Kreuziger popřel

Jenže CAFD posudky nepřesvědčily. Po červnovém zveřejnění případu se proto stáj Tinkoff-Saxo rozhodla nenominovat Kreuzigra do závodů, přestože žádný trest oficiálně nedostal. Po absenci na Tour, kde nemohl obhajovat loňské páté místo, se měl český jezdec poprvé představit v Polsku a v plánu měl posléze i Vueltu.

Spojování s dopingovými praktikami se Kreuziger bránil už před rokem. Tehdy přiznal, že na začátku profesionální kariéry zhruba rok spolupracoval s kontroverzním lékařem Michelem Ferrarim, který byl později v Itálii potrestán zákazem působení v cyklistice. Užívání zakázaných látek však Kreuziger rozhodně popřel.

V biologickém pasu sportovců se shromažďují informace o hodnotách vybraných látek v odebraných krevních vzorcích. Podezřelé změny v krevním či hormonálním profilu mohou naznačovat použití nedovolených prostředků. UCI začala biologické pasy užívat v říjnu 2007.

ČTK, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme