V pásmu Gazy začalo platit třídenní příměří. Izrael a Hamás se dohodly v Egyptě

V 7 hodin středoevropského času začalo platit třídenní příměří mezi hnutím Hamás a Izraelem. Klid zbraní vyjednal Egypt a obě strany konfliktu se zavázaly jej dodržet. V oblasti už nejsou žádní izraelští vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci se stahují z pásma Gazy

Izraelští vojáci se stahují z pásma Gazy | Zdroj: Reuters

Jak ale uvedl Izrael, v případě narušení příměří ze strany Hamásu je připraven se bránit.

Izraelská armáda oznámila, že dokončila svou misi v pásmu Gazy a zničila všechny přeshraniční tunely. Armáda celkem zničila 32 tunelů a desítky vstupů do nich.

„Potřebujeme, aby izraelský premiér Netanjahu příměří udržel a prodloužil. Musí také otevřít přechody v Izraeli, aby se do Gazy okamžitě dostala humanitární pomoc. Zároveň vyzýváme ostatní státy, aby do pásma poslaly humanitární pomoc včetně zásob jídla, vody a léků. Lidé v Gaze musí vidět, že se situace mění a že nejsou sami," uvedl včera pro stanici CNN palestinský vyjednavač Saíb Irikát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Jeruzaléma informuje o aktuálním dění zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Několik minut před začátkem příměří byly v Jeruzalémě slyšet sirény a dvě exploze, nejspíš raketový útok z Gazy. Od té doby je ale na obou stranách klid.

Příměří by mohlo trvat i déle. Ačkoli Izrael zatím na jednání žádné zástupce nevyslal a byl s Egypťany v kontaktu pouze na dálku, mohli by jeho zástupci v blízké budoucnosti vyjet do Káhiry, aby tam jednali o trvalejším příměří. Podmínkou je, že současné příměří vydrží.

V pásmu Gazy platilo krátké humanitární příměří vyhlášené Izraelem v pondělí od devíti do šestnácti hodin. Obě strany se ale navzájem obviňují, že ho porušily.

Hámás údajně na Izrael vypálil přes třicet raket a Izraelci při náletu na Gazu zranili desítky lidí.

Přehled ozbrojených konfliktů v zemích Blízkého východu po takzvaném arabském jaru | Foto: ČTK

Jaromír Marek, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme