Američané znovu zaútočili letecky v Iráku. Poblíž Mosulu

Spojené státy podnikly další letecký útok na pozice Islámského státu. Letadla shodila bomby poblíž největší irácké přehrady u města Mosul. Informovala o tom televize CNN. Bezpečnostní rada OSN dnes také schválila rezoluci proti šesti lidem, kteří finančně podporují Islámský stát. OSN jim zmrazí účty a znemožní cestování. Speciální tým pak má do tří měsíců zjistit, odkud islámští radikálové získávají finance a podporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlapec z menšiny kmene Jezídů v uprchlickém táboře | Zdroj: Reuters

Podle CNN se nálety zaměřily na pozice povstalců poblíž největší irácké přehrady u města Mosul, kterou ozbrojenci z organizace Islámský stát ovládli začátkem srpna.

Bagdád chce strategicky důležitou přehradu získat zpět pod svou kontrolu, do pozemní operace by se proto měly zapojit i kurdské jednotky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O náletech na pozice extremistů z Islámského státu informoval Matěj Štýs

Přehrada leží na řece Tigris asi 50 kilometrů severně od Mosulu a pro islamisty představuje cennou kořist. Nádrž totiž zásobuje rozsáhlé území vodou, navíc tam funguje výkonná hydroelektrárna.

Panují obavy, že islamisté mohou odstřihnout statisíce lidí od dodávek vody a elektřiny a také vytopit řadu měst v okolí.

Extremisté z organizace Islámského státu dobývají na severu Iráku stále nová území a v pátek se objevily informace o tom, že sunnitští bojovníci ve vesnici nedaleko hory Sindžár popravili přinejmenším 80 mužů z náboženské menšiny jezídů a unesli asi stovku tamních žen.

Kurdští bojovníci v Iráku by mohli dostat zbraně ze států Evropské unie (ilustrační foto) | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Pokračující agrese už přiměla k akci OSN. Rada bezpečnosti v pátek postavila na černou listinu 6 členů Islámského státu hrozí sankcemi všem lidem, kteří povstalce podporují finančně či dodávkami zbraní.

Do Iráku dnes přicestoval německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. V Bagdádu se má sejít s iráckým premiérem. Chce zjistit, jak Německo může nejlépe pomoci proti radikálům a zajistit pomoc desítkám tisíc uprchlíků.


Zvětšit mapu

ČTK, Matěj Štýs, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme