Minulé vedení NP Šumava špatně hospodařilo, tvrdí ministr životního prostředí

Národní park Šumava za minulého vedení špatně hospodařil, tvrdí ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. Resort dnes ve Vimperku na Prachaticku informoval o svém auditu. Vyplývá z něj, že oprava luxusní restaurace na Březníku byla nápadně předražená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Šumava (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Divoká příroda, kam se dá dostat jen pěšky, do některých míst navíc pouze s průvodcem. Lidé tato místa na Šumavě vyhledávají stále častěji.

Uprostřed divočiny osm kilometrů od Modravy je i bývalá hájenka na Březníku. Minulé vedení Národního parku Šumava v čele s Jiřím Mánkem ji přeměnilo v restauraci a informační středisko, aby se tam lidem víc líbilo.

Stálo to skoro pět a půl milionu korun. Modrava platí za nájem této restaurace osm tisíc korun měsíčně. Podle výsledků auditu ministerstva životního prostředí by musela platit 41 tisíc, aby se investice vrátily.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hospodaření Národního parku Šumava mluvil jeho současný ředitel Pavel Hubený

„Tato hodnota zahrnuje postupnou náhradu vložených prostředků do vybavení, stavebních úprav a nákladů na provoz výhradně restaurace. Předchozí ředitel investoval do zařízení restaurace prostředky, o nichž bylo zřejmé, že nemají žádnou návratnost a generují ztrátu zhruba 400 tisíc ročně,“ říká Jan Dvořák z Národního parku Šumava.

Podle současného šéfa Národního parku Šumava Pavla Hubeného se do restaurace investovalo zbytečně.

„Tam bylo předtím takové jednoduché občerstvení, jednoduché zázemí. Vybudoval se tam normální restaurační provoz s kuchyní a s veškerým vybavením, který je opravdu drahý. Navíc nejsou doladěné přívody energie a řešení odpadních vod,“ myslí si Hubený.

Bývalého šéfa tohoto parku Jiřího Mánka, který chce v podzimních volbách kandidovat za ODS do Senátu, odvolal ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO v dubnu. Jiří Mánek říká, že dřív méně vlídný Březník vrátil turistům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Své hospodaření v Národním parku Šumava hájil bývalý ředitel Jiří Mánek

„S tímto jsme také Březník opravovali. Jsou tam dvě informační střediska. I ta restaurace, kterou jsme zrenovovali, byla pojata jako informační středisko věnované umělcům, kteří působili na české i bavorské straně Šumavy.“

Nevýhodnou smlouvu na pronajatou restauraci nemůže Národní park Šumava snadno vypovědět.

Mánek se nařčení ze špatného hospodaření brání: „Když jsem správu národního parku přebíral, bylo na účtech 11 milionů korun. Když jsem ji předával, bylo tam 180 milionů. Když jsem ji přebíral, byl hospodářský výsledek katastrofálních minus 35 milionů a předával jsem správu s hospodářským výsledkem plus 40 milionů. Dokonce jsme hospodařili tak dobře, že na konci roku 2013 jsme vrátili ministerstvu životního prostředí zpátky 19 milionů, aby je mohlo využít ve prospěch jiné resortní organizace.“

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme