Pro případy výskytu nebezpečných nemocí má ČR speciální plán. Platí i pro ebolu

Ebola se v České republice zatím neobjevila, ale tuzemské nemocnice jsou na ni připravené. Jediný nakažený v Evropě – kněz, který působil v Africe – zemřel před týdnem ve Španělsku. U ženy hospitalizované v Německu nakonec lékaři prokázali malárii. V západní Africe už ale na ebolu zemřelo 1229 lidí, nakazilo se jich více než 2200.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Těchoníně ošetřují pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Právě tady by se mohla léčit ebola

V Těchoníně ošetřují pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Právě tady by se mohla léčit ebola | Foto: Filip Jandourek

Postup lékařů v případě výskytu eboly v Česku stanoví takzvaný Národní akční plán, který podle předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslavy Kunové platí nejen pro případy eboly, ale i dalších extrémně nebezpečných nemocí.

„Lékař by měl pacienta izolovat, nasadit mu roušku a sám si nasadit roušku. Měl by kontaktovat hasičský záchranný sbor, pak hygienickou stanici, záchrannou službu,“ popisuje Kunová.

„Tyto složky jsou na to připraveny, mají speciální vaky i ochranné pomůcky a sanitku, kterou potom pacienta transportují do Nemocnice Na Bulovce,“ doplňuje.

Nakažení by putovali do bioboxu

Na Bulovce by nemocného umístili do takzvaného bioboxu, jehož prostřednictvím by lékaři a sestry pacienta ošetřovali. Podle mluvčího nemocnice Martina Šalka má toto zdravotnické zařízení k dispozici dva takové boxy.

„S pacientem se manipuluje a pracuje zvenčí. Biobox má speciální rukávy, do kterých lékaři či sestry dávají ruce, takže nedochází ke kontaktu. Má i speciální větrání, aby nedocházelo k úniku infekce mimo biobox,“ vysvětluje Šalek.

Ebola má velmi rychlý nástup. Nemocný má najednou vysoké horečky, je celkově velmi slabý, bolí ho hlava, svaly a klouby, má zánět spojivek. Běžné jsou také zvracení a průjem. Ebola se může u člověka rozvinout po dvou až 21 dnech od nakažení.

Větší zázemí pro pacienty s extrémně nebezpečnými nemocemi, jako je ebola, mají ještě v armádním Centru biologické ochrany v Těchoníně. Tam je 28 bioboxů.

Ebola se přenáší tělními tekutinami, takže odebrat krev pro potvrzení nebo vyvrácení této nemoci mohou jen na specializovaných pracovištích.

O to, jak zacházet s pacientem nemocným ebolou, se zajímají také soukromí ambulantní lékaři. Sdružení praktických lékařů už mělo na ministerstvu zdravotnictví kvůli ebole schůzku. Podle Jany Uhrové z předsednictva sdružení postačí, když praktici budou mít základní ochranné pomůcky.

„My jsme se dohodli, že praktik by měl mít v ordinaci roušky, eventuálně ochranné brýle, pro situace, kdy pacient lidově řečeno prská a něco by se mohlo přenést touto cestou, a rukavice. Není to povinné vybavení,“ říká.

Laicky řečeno skafandry, které by museli použít zdravotníci ve speciálních nemocnicích, by praktici nepotřebovali.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Květa Moravcová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme