Přes 16 milionů za sezónu utratí návštěvníci na Labské cyklostezce v Ústeckém kraji

Cyklisté utratí za sezónu na Labské cyklostezce v Ústeckém kraji přes 16 milionů korun. Vyplývá to z výzkumu Vysoké školy ekonomické. Rozdíly jsou ale v částkách, které utratí lidé z kraje a návštěvníci z dalších míst nebo cizinci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labská cyklostezka / www.cot.cz

Labská cyklostezka / www.cot.cz | Foto: Sven Czastka

„Výnos ze sledovaného úseku je u domácích cyklistů 7,6 milionu a od cyklistů nerezidentů přes devět milionů korun,“ říká Julie Daňková z Vysoké školy ekonomické (VŠE).

Rozdíl v počtu utracených peněz je hlavně v tom, že lidé z Ústeckého kraje utratí na cyklostezce méně, protože nevyužívají v takové míře nabízené ubytování.

„Denní útrata cyklisty z jiného kraje je 490 korun, zatímco denní útrata cyklisty, který v daném místě bydlí, je 286 korun,“ vyčísluje Daňková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O využití a budoucnosti cyklostezky natáčel redaktor Jan Bachorík

Kolem cyklostezky se tak nabízí vhodné místo pro podnikání. Pomalu se tak začínají vracet finance, které do ní kraj, hlavně díky evropským financím, vložil.

„Cyklostezka stála několik stovek milionů. Je to velký úsek napojený na německou hranici. Cyklostezka má velký potenciál z hlediska cestovního ruchu,“ doplňuje Magdalena Hanáčková z ústeckého krajského úřadu.

Cyklisté oceňují na Labské cyklostezce hlavně přírodu. Nevýhodou je podle nich například malý počet míst pro přečkání nepřízně počasí. Kraj už ale další investice do stezky pro cyklisty v už hotových úsecích nechystá.

„Cyklostezka byla postavená tak, jak byl udělán projekt. Ale tím aktivita kraje skončila. Místa je možné rozšiřovat, ale už na náklady obcí nebo po domluvě s krajem. Není to ale v rámci základního projektu,“ vysvětluje Hanáčková.

Labská cyklostezka | Foto: Český rozhlas

Dalším problémem byla podle cyklistů častá jízda po silnicích. Na tom ovšem kraj pracuje a chce dokončit chybějící úseky cyklostezky, a to hlavně na Litoměřicku.

„Jedná se o dokončení těch úseků, které jsou v nevyhovujícím stavu na trase Litoměřice – Roudnice, dál Hněvice, což už jsou hranice se Středočeským krajem. Celkem se jedná asi o pětadvacet kilometrů,“ dodává Pavel Hajšman z ústeckého krajského úřadu.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme