Maďarské školy budou od nového školního roku měřit žákům tělesný tuk

Obézních dětí přibývá i na maďarských školách a tamní vláda se rozhodla s tímto neblahým trendem bojovat. Od nového školního roku budou mladí Maďaři ve věku od 10 do 18 let podstupovat každoroční testy fyzické zdatnosti, včetně měření množství tělesného tuku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita (ilustrační foto)

Obezita (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Jednotný národní test tělesné zdatnosti žáků je program, který začíná od nastávajícího školního roku pro žáky od páté třídy základních škol výše. Jednou ročně, ale povinně.

Systém měření vypracovala na požádání vlády Unie maďarského studentského sportu.

„Měření se budou týkat čtyř ukazatelů. Bude to složení těla a také obsah tuku v těle - vždyť jeden z hlavních ukazatelů zdravého či nezdravého vývoje dítěte je tělesný tuk. Pak se bude měřit dostatek živin, výdrž a odolnost, stav svalstva a ohebnost. Zkoušet se bude v tělocvičně, na hřištích, respektive provedeme měření s různými přístroji,“ upřesňuje ředitel unie László Molnár.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o zdravotní novince na maďarských školách natočil budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Veřejnost v této souvislosti zajímala otázka, zda se žáci budou klasifikovat a jestli se mají „tlusté“ děti stresovat, protože jim bude hrozit špatná známka.

Nic takového se nechystá, děti pouze dostanou hodnocení v písemné podobě. Budou ale existovat tři kvalifikační kategorie.

Žáci budou ve zdravé zóně, pak ve skupině, která potřebuje rozvíjet tělesnou zdatnost, a další skupina bude ta, která potřebuje zvýšenou pozornost.

„V žádném případě není naším cílem, aby tyto fit-testy znamenaly i známky. Naopak, nic takového nedoporučujeme. V dřívějších letech zde podobné zdravotní testy byly, ale zásadní rozdíl je, že žáky budeme měřit vždy ve srovnání s dřívějšími výsledky a budeme sledovat jejich vlastní vývoj, a rádi bychom jim dávali rady ohledně toho, jak mohou rozvíjet svou tělesnou zdatnost,“ dodává Molnár.

Tíha těchto testů bude spočívat na tělocvikářích, kteří již v létě absolvovali příslušné školení. Do konce listopadu takovou přípravu absolvují všichni, potřebné přístroje již dostaly všechny školy.

Rodiče žáků proti novince nic nenamítají a naopak se těší. Podle statistik je totiž až 20 procent dětí obézních.

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme