Ve Fergusonu znovu protestovaly stovky lidí. Do města přijíždí ministr spravedlnosti
Stovky demonstrantů znovu prošly americkým Fergusonem. Přestože byla atmosféra oproti předchozím dnům spíše poklidnější, opět došlo na střety s policií, která nakonec pozatýkala na 40 lidí. Město na okraji St. Louis je dějištěm protestů už jedenáct dní. Jeho obyvatele pobouřila smrt černošského mladíka, kterého zastřelil policista, přestože u sebe neměl zbraň.
„Ruce vzhůru, nestřílejte,“ provolával znovu více než stohlavý pochodující dav, další stovky lidí protestu v poklidu přihlížely.
Atmosféra se změnila ve chvíli, kdy se policie vybavená holemi a zbraněmi seřadila naproti demonstrantům a žádala je, aby byli v pohybu a později, aby se rozešli.
Aktuální dění ve Fergusonu sleduje zahraniční zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová
„Je to zvláštní protest, lidé se snaží sejít a vyjádřit svůj názor a policie jim diktuje, jak to mají udělat. Nevidím pro takový postup důvod,“ řekl Českému rozhlasu jeden z účastníků demonstrace, pastor Kevin Brown.
Napjatou situaci se pokoušejí uklidnit americké federální úřady. Do města dnes přijíždí ministr spravedlnosti Eric Holder, kterého vyslal prezident Barack Obama.
Holder se má setkat s padesátkou vyšetřovatelů FBI. Ti ve městě vedou alternativní vyšetřování federálních úřadů, které má být variantou k vyšetřování místních úřadů ve Fergusonu. K federálnímu vyšetřování se váže jistá naděje, protože lidé úřadům ve Fergusonu nedůvěřují.
Podle průzkumu až 70 procent Afroameričanů v celých Spojených státech nevěří, že výsledky místního vyšetřování budou objektivní a povedou ke spravedlnosti.
Prokuratura dnes hodlá předložit k posouzení důkazy proti policistovi, který černošského mladíka zastřelil. Porota by měla rozhodnout, zda bude obviněn, nebo ne.