Izraelci se pod ochranou protiraketového štítu útoků z Gazy příliš nebojí

Izraelský nálet zabil trojici důležitých vojenských velitelů Hamásu v Gaze. Dva z nich se podíleli na zajetí vojáka Gilada Šalita před osmi lety. Od úterního konce příměří ale také Hamás znovu intenzivně ostřeluje raketami izraelské území. Lidé už si tam ale zvykli, že je chrání protiraketový štít zvaný Železná klenba nebo Železný dóm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar - ilustrační foto | Foto: Miroslav Konvalina

„My žijeme tady v Aškelonu už dva roky, takže jsme tu zažili i boje v roce 2012. A teď je to poprvé, kdy protiraketový štít skutečně efektivně zasáhl,“ řekl českému rozhlasu jeden z obyvatel jihoizraelského města, odkud je to na hranice s Gazou jen několik kilometrů.

„Zpočátku nikdo nevěděl, jak vlastně bude fungovat, ale ukázalo se, že je to extrémně úspěšný systém. Štít od základu změnil celou situaci v Izraeli," dodal.

Rakety z Gazy během konfliktu hojně mířily také na Beer Ševu, největší město jižního Izraele. I včera a dnes zněly městem několikrát poplašné sirény a ozvaly se mohutné exploze. Ty se ale odehrály ve vzduchu, protože proti raketám zasáhl právě protiraketový štít.

Přehrát

00:00 / 00:00

O izraelském protiraketovém štítu mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Překvapující je však nedbalost místních obyvatel hraničící až s cynismem. Lidé už jsou hodně otupělí. Například správce na místní ubytovně ukazuje, že v patře je bezpečná místnost, kde se lze schovat.

On sám ale přiznává, že už do krytu nechodí, a když je poplach, vyběhne ven a dívá se na oblohu, aby sledoval ohňostroj. To ilustruje obrovský rozdíl, jaký dopad mají boje na obyvatele na obou stranách konfliktu.

Protiraketový štít sestává zhruba z deseti mobilních baterií, které jsou podle potřeby rozmístěné po různých místech Izraele. Ve chvíli, kdy raketa opouští pásmo Gazy, už je sledována izraelskými radary. Protiraketový systém má pak několik vteřin na to, aby rozhodl, jestli proti raketě zasáhne, nebo ne.

Štít likviduje jen některé rakety

Proti raketám, které míří na moře nebo třeba zemědělské plochy, se nezasahuje, protože samotný provoz systému je velmi drahý. Systém proto míří jen na rakety, které jsou směřované na obydlené oblasti.

Pokud je denní světlo, zazní jen obrovská exploze a na obloze se objeví oblak poté, co izraelská raketa zničí raketu s náloží. Poté padají na zem střepiny, které zatím způsobily jen materiální škody, ale mohly by i někoho zranit či případně zabít. V zimě jsou na obloze vidět i dráhy, kterými obě rakety letěly, a po zásahu se objeví záblesk.

Všechny obyvatele Izrael však Železný dóm neochrání. Například právě kolem Beer Ševy je početná arabská komunita beduínů. Ti žijí ve vesnicích, které izraelská vláda neuznává, a proto v mapách figurují jako prázdné území a nejsou nijak chráněné.

Místní Arabové tvrdí, že je to jen doklad toho, že v Izraeli platí za občany druhého řádu, a říkají, že tento přístup vlády k nim jen podkopává jejich loajalitu k izraelskému státu.

Dolet raket Hamásu z pásma Gazy | Foto: Michal Jindra

Štěpán Macháček, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme