Polsko prověřuje podmořský kabel do Švédska, kolem kterého se pohyboval ruský tanker. Hledá výbušniny

Polské námořnictvo zjišťuje, zda u energetického kabelu spojujícího Polsko a Švédsko v místech, kde se ve středu pohyboval tanker z ruské stínové flotily, nejsou výbušná zařízení. Ve čtvrtek to na poradě v centru námořních operací v Gdyni řekl polský premiér Donald Tusk.

Gdyně (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanker

Polsko prověřuje podmořský kabel do Švédska, kde se pohyboval ruský tanker. Pátrá po výbušninách (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Ve středu šéf polské vlády na sociální síti X informoval o tom, že ruské plavidlo ze stínové flotily provádělo podezřelé manévry v blízkosti energetického kabelu. Po intervenci polského hlídkovacího letounu loď odplula a na místo se vydala průzkumná loď polského námořnictva ORP Heweliusz.

Švédsko propustilo loď podezřelou z poškození optických kabelů. Zřejmě nešlo o úmyslnou sabotáž

Číst článek

„Stále zjišťujeme, zda tam nebyly nastraženy nějaké nálože, je třeba to velmi důkladně probádat,“ řekl Tusk podle polských médií a dodal, že zatím žádné špatné zprávy nemá.

Varoval, že podobně jako východní hranice Polska se Baltské moře může stát dějištěm permanentní hybridní konfrontace s Ruskem. Tusk připustil, že výraz „hybridní“ není úplně přesný, když někdo „posílá lodě, aby ničily infrastrukturu“.

„Jde o agresi namířenou proti naší bezpečnosti, nejen energetické,“ řekl Tusk.

Jako ruská stínová flotila jsou označovány dosluhující tankery, které po moři plují bez náležitých dokladů i pojištění a pro ruský režim jsou důležitým nástrojem při obcházení sankcí. Znamenají riziko pro bezpečnost námořní plavby i životní prostředí.

Agentura Reuters připomíná, že po začátku války na Ukrajině NATO posílilo bezpečnost v Baltském moři v souvislosti s incidenty, při kterých byly poničeny podmořské energetické a telekomunikační kabely i plynovody. Kabel mezi švédským Karlshamnem a polskou Ustkou s kapacitou 600 megawattů je součástí projektu propojení energetické soustavy zemí kolem Baltského moře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme