Setrvání v NATO? Slovensku by v současné době zbrojení svědčila neutralita, řekl Fico
Slovensku by v současné době nesmyslného zbrojení svědčila neutralita, řekl slovenský premiér Robert Fico, jehož země je od roku 2004 členem NATO. Fico poprvé veřejně hovořil o neutralitě země, a to v odpovědi na novinářský dotaz ohledně zvyšování výdajů na obranu. To plánuje Severoatlantická aliance i Evropská unie. Podle vůdce slovenské opozice Michala Šimečky by Ficova slova v praxi znamenala vystoupení Slovenska z NATO.
„V těchto nesmyslných časech zbrojení, kdy si mnou ruce zbrojařské firmy, jak si mnuly ruce během covidu (farmaceutické) firmy, by Slovensku velmi svědčila neutralita. Bohužel, toto rozhodnutí není v mých rukou,“ uvedl Fico.
Za zbrojením Unie je podle Fica uměle vytvořená šílená atmosféra. Slovensko ale zbrojí jako nikdy
Číst článek
Fico v uvedené souvislosti zpochybňoval navyšování výdajů na obranu, když si položil například řečnickou otázku o tom, kdo chce s kým bojovat. Tvrdil rovněž, že všichni mluví o válce.
„Robert Fico blouzní o neutralitě Slovenska. Je to absolutně skandalózní vyjádření. Zpochybňuje tím celé naše zahraničněpolitické ukotvení,“ napsal v prohlášení předseda nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko Šimečka.
Slovensko v současnosti podle Fica vynakládá na obranu dvě procenta výkonu své ekonomiky (HDP), tedy asi 2,8 miliardy eur (69 miliard korun). Navýšení na pět procent HDP by podle něj znamenalo pro Slovensko až sedm miliard eur (173 miliard korun).
Generální tajemník NATO Mark Rutte navrhuje zvýšit cíl výdajů na obranu na pět procent HDP, přičemž 3,5 procenta by mělo být určeno na armádu a 1,5 procenta na širší výdaje spojené s bezpečností, například na infrastrukturu, kyberbezpečnost či budování zdravotních zařízení.