Americká plavkyně Katie Ledecká slaví jubileum. Snad jsem něco pobrala i od dědečka z Prahy, říká

Snowboardistka Ester Ledecká se čtvrtek stala mistryní světa, přesto není nejslavnější sportovkyni s tímto příjmením. Ještě známější je vnučka českých emigrantů do Spojených států Katie Ledecká, několikanásobná olympijská vítězka v plavání, které je přitom dnes teprve 20 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské zlato vyhrála v Londýně Katie Ledecká v 15 letech | Foto: Michal Jurman

Vítězství na mistrovství světa má Katie Ledecká nepočítaně, i proto jí časopis Time loni znovu zařadil mezi 30 nejvlivnějších teenagerů světa - vždyť své první olympijské zlato získala už v 15 letech.

Fenomenální kraulařka se narodila ve Washingtonu, ale příjmení Ledecká rozhodně není typicky americké.

„Můj dědeček z tátovy strany přišel před asi 60 lety do Spojených států z Československa, musel zvládnout školu a celkově přivyknout na život tady. Doufám, že se na mě oba dědečkové shora dívají, byli pro mě velkou inspirací a snad jsem pobrala i něco z jejich vytrvalosti a síly. Byly to moje velké vzory,“ svěřila se plavkyně v rozhovoru pro ESPN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlonistka Katie Ledecká slaví 20. narozeniny

Pro americky sport to byl před dvaceti lety úspěšný týden, jen tři dny před Ledeckou se narodila Simone Bilesová, gymnastka, která na hrách v Riu napodobila Věru Čáslavskou a získala čtyři zlaté medaile.

Obě dívky se ve svých sportech snaží navzdory svému mladí předvést to, co nikdo jiný nedokáže, zatímco Bilesová precizně kombinuje riskantní prvky. Ledecká na tréninku poráží i muže a to technikou, která spíše připomíná mužské plavání.

„Říkáme tomu záběr „gallop“, není to žádný dlouhý, krásný záběr, ale dovoluje mi více kopat, než některým ostatním plavcům – a díky tomu mám o něco vyšší tempo. Ten záběr mi hodně pomáhá, dostat mě takhle daleko a nebudu ho měnit,“ usmívá se čerstvě dvacetiletá Katie Ledecká.

Martin Charvát, Štěpán Andr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme