Americká plavkyně Katie Ledecká slaví jubileum. Snad jsem něco pobrala i od dědečka z Prahy, říká

Snowboardistka Ester Ledecká se čtvrtek stala mistryní světa, přesto není nejslavnější sportovkyni s tímto příjmením. Ještě známější je vnučka českých emigrantů do Spojených států Katie Ledecká, několikanásobná olympijská vítězka v plavání, které je přitom dnes teprve 20 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské zlato vyhrála v Londýně Katie Ledecká v 15 letech | Foto: Michal Jurman

Vítězství na mistrovství světa má Katie Ledecká nepočítaně, i proto jí časopis Time loni znovu zařadil mezi 30 nejvlivnějších teenagerů světa - vždyť své první olympijské zlato získala už v 15 letech.

Fenomenální kraulařka se narodila ve Washingtonu, ale příjmení Ledecká rozhodně není typicky americké.

„Můj dědeček z tátovy strany přišel před asi 60 lety do Spojených států z Československa, musel zvládnout školu a celkově přivyknout na život tady. Doufám, že se na mě oba dědečkové shora dívají, byli pro mě velkou inspirací a snad jsem pobrala i něco z jejich vytrvalosti a síly. Byly to moje velké vzory,“ svěřila se plavkyně v rozhovoru pro ESPN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlonistka Katie Ledecká slaví 20. narozeniny

Pro americky sport to byl před dvaceti lety úspěšný týden, jen tři dny před Ledeckou se narodila Simone Bilesová, gymnastka, která na hrách v Riu napodobila Věru Čáslavskou a získala čtyři zlaté medaile.

Obě dívky se ve svých sportech snaží navzdory svému mladí předvést to, co nikdo jiný nedokáže, zatímco Bilesová precizně kombinuje riskantní prvky. Ledecká na tréninku poráží i muže a to technikou, která spíše připomíná mužské plavání.

„Říkáme tomu záběr „gallop“, není to žádný dlouhý, krásný záběr, ale dovoluje mi více kopat, než některým ostatním plavcům – a díky tomu mám o něco vyšší tempo. Ten záběr mi hodně pomáhá, dostat mě takhle daleko a nebudu ho měnit,“ usmívá se čerstvě dvacetiletá Katie Ledecká.

Martin Charvát, Štěpán Andr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme