Aktivisté žádají omluvu za nelegální zásah policie na Šumavě

Omluvu od ministerstva vnitra budou žádat odpůrci kácení v cenných lokalitách Šumavy, proti kterým v létě zasáhla policie. V jejich prospěch se vyjádřil Krajský soud v Plzni, který blokádu Šumavy označil za shromáždění a to může rozpustit jenom příslušný obecní úřad, nikoliv muži zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevorubec v Národním parku Šumava

Dřevorubec v Národním parku Šumava | Foto: Filip Jandourek

Zástupci západočeské policie však zastávají názor, že v případě blokády na Šumavě se nejednalo o shromáždění podle zákona o právu shromažďovacím a proti rozsudku podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nelegálnosti zásahu proti aktivistům na Šumavě diskutovali ve Stalo se dnes mluvčí police Martina Kohoutová a zástupce aktivistů Vratislav Vozník

„Soud nepřezkoumával ani nerozhodoval o zákonnosti jednotlivých zákroků policistů proti lidem dopouštějícím se v dané lokalitě protiprávního jednání, ani nerozhodoval o legálnosti těžby dřeva. Pouze konstatoval, že se jednalo o nesprávný postup při rozpouštění neohlášeného shromáždění,“ uvedla policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Soud také uvedl, že se policie na místě nenacházela zbytečně ­– její povinnost zasáhnout prý byla kvůli ochraně životů a zdraví přítomných nezbytná. „Policie byla bez svého zavinění postavena do nelehké situace, kdy měla jako poslední ve vyhrocené situaci na místě rozhodnout otázku rozdílných názorů na kácení lesa,“ říká mluvčí policie.

ČTĚTE TAKÉ: Policie podle soudu zasáhla proti aktivistům na Šumavě nezákonně

„Celý zásah probíhal od počátku na základě chybného rozhodnutí, že se nejedná o shromáždění. Policisté proto začali naše účastníky blokády vyvádět ven, čímž pochybili. Veškeré kroky, které proti nám policie konala, považujeme za ilegální,“ tvrdí mluvčí šumavských aktivistů Vratislav Vozník.

V nejbližších týdnech proto chtějí žádat po ministerstvu vnitra omluvu za zásah policie. „Došlo tam k mnoha incidentům, majetkovým škodám i několika zraněním. Omluva je to nejmenší, co by policie měla vůči nám jako zadostiučinění udělat.“ Čtyři lidé už jsou podle Vozníka rozhodnuti žádat i finanční odškodnění.

Aktivisté trvají na tom, že blokáda kácení bylo obyčejné shromáždění a policie ho tedy neměla právo rozpustit. „Podle nás se o shromáždění jednalo, bylo to setkání lidí, kteří odmítají, aby se v cenných zónách národního parku kácelo dřevo. Navíc za situace, kdy správa národního parku neměla vydané potřebné výjimky,“ dodává mluvčí Vozník.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme