Beroun koupí za 20 milionů Plzeňku, další miliony budou stát opravy

Po letech jednání je jasno. Berounská radnice koupí Kulturní dům Plzeňka. Do majetku města sice přejde až za rok, ovšem s ohledem na tento obchod se město rozhodlo, že už letos upraví prostor vedle Plzeňky. Bude tam parkoviště zhruba pro 15 aut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beroun hledá místo pro kulturní centrum. Radnice vyjednává i o koupi faktického kulturního centra Plzeňka | Foto: Petr Kološ

Nákup Plzeňky vyjde na 20 milionů korun, odsouhlasilo to i zastupitelstvo města. Zastupitelům se transakce zdá výhodná nejen díky ceně, která je údajně 10 procent pod znaleckým posudkem, ale i kvůli tomu, že město bude moci budovu majitelům zaplatit ve dvou splátkách.

„První ve výši 12 milionů korun, s největší pravděpodobností z úvěru, bychom měli zaplatit na úplném sklonku letošního roku a druhou ob rok. To znamená v příštím roce půjde z rozpočtu rekonstrukce objektu a v roce 2015 půjde doplatek na koupi ve výši 8 milionů korun,“ říká starostka Šárka Endrolová, zvolená za Nezávislé Berouňáky.

Město podle ní o koupi jednalo rok a půl. Za tu dobu se z plánované transakce stalo veřejné tajemství. Majitelům se tedy začali ozývat i jiní zájemci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záměry berounské radnice s Kulturním domem Plzeňka zjišťoval reportér Petr Kološ

„Samozřejmě že to mohl koupit někdo, kdo by chtěl dál provozovat kulturák. Ale riziko, že by to koupil někdo na byty nebo na cokoliv jiného, bylo také velké. Dům je velmi dobře situovaný a z hlediska budoucího rozvoje města žádný druhý takový objekt v Berouně není. Takže to stálo takto,“ vysvětluje Endrolová.

Velká rekonstrukce Plzeňky začne za rok, tedy ve chvíli, kdy objekt právně přejde na město. Radnice si na rekonstrukci připravila částku kolem 6,75 milionu korun. Za ně plánuje nové toalety, výtahy, dveře, podlahy, židle, stoly nebo schodiště. Zázemí a zákulisí si ale na opravy zatím budou muset počkat.

Plzeňka neprojde jen změnou stavební. Radnice doufá, že nově vzniklé Městské kulturní centrum ji dokáže i patřičně oživit a naplnit. Mimo jiné pravidelnými akcemi.

„Kdyby například lidé věděli, že třeba každé poslední úterý v měsíci máme jazzové úterky… Prostě vědomí, že to tam přece vždycky je, tak vůbec není špatné,“ nastiňuje plány s kulturním domem starostka.

Kritici sice říkají, že jsou v Berouně akce, na které Plzeňka kapacitně nestačí, to je ale argument, který radnice nepřijímá. Takových akcí je prý ve městě příliš málo na to, aby se uvažovalo o jiném řešení, než jaké radnice zvolila.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme